Kolik stojí pronájem bytu v Pardubicích? Průměrná cena metru čtverečního stoupla na 220 Kč!


word image
3 1 vote
Hodnocení článku

Hledáte pronájem bytu v Pardubicích a nad vysokými činžemi jen nevěřícně kroutíte hlavou? Chtěli jste dva pokoje, ale při pohledu na aktuální ceny to vypadá, že se budete muset smířit pouze s jedním? Bohužel! Realitní trh v České republice prochází dramatickými změnami a bydlení je stále nákladnější. Zdražují byty, domy i pozemky a stoupá také nájemné. Přestože lze cenovou hladinu ve východočeských Pardubicích ve srovnání se zbytkem naší země označit „pouze“ za lehce nadprůměrnou, žádný důvod k radosti to zřejmě není. Metr čtvereční v nájmu vás zde totiž vyjde už na 220 Kč! To rozhodně není málo. A ačkoliv to asi neradi uslyšíte, nejde bohužel o částku konečnou. Že se vám to nějak nezdá? Až si řekneme, proč je pravděpodobné, že činže dále porostou, uvěříte.

Pronájmy bytů v Pardubicích podražily o 10 %

Od chvíle, kdy k nám dorazil covid, zažívá ekonomika složité časy. Asi nenajdete nikoho, kdo by nějaké potíže nezaznamenal. Průvodním jevem pandemie jsou zejména stoupající ceny. Ceny všeho, na co si jen vzpomenete, bydlení nevyjímaje. Je nicméně pravda, že trh s realitami prošel v posledních dvou letech poněkud zvláštním vývojem, když dramaticky zdražovaly nemovitosti, zatímco nájemné ve většině regionů stagnovalo a někde, typicky například v Praze, dokonce u některých dispozic i kleslo. S návratem situace k „normálu“ se však vydávají směrem nahoru také činže. A právě v Pardubicích došlo k tomuto růstu o něco dříve, než ve většině dalších českých a moravských měst. Průměrný nájem se tady k letošnímu lednu meziročně zvedl o celých 10 % a činí již zmíněných 220 Kč/m2. Hledáte zde byt? Moc dlouho nevybírejte, protože zdražování rozhodně není u konce!

Z čeho můžete v Pardubicích vybírat? (únor 2022)

Dispozice Velikost v m2 Popis Lokalita Nájem (Kč)
1+kk 28 Cihla, 2.NP, vybaveno Semtín 6 500
2+kk 49 Cihla, 3.NP, sklep Bílé Předměstí 10 500
2+1 55 Cihla, 2.NP Zelené Předměstí 11 000
3+kk 62 Panel, 2.NP, lodžie Polabiny 12 000
3+1 80 Panel, 6.NP Studánka 13 000

Rezidenčních nemovitostí je málo a ceny rostou

O nedostatku rezidenčních nemovitostí toho už bylo napsáno hodně. Zejména v poslední době. A není divu. Poptávka po bytech, rodinných domech a dokonce už i po rekreačních objektech je zřejmě na svých historických maximech. A jelikož je nabídka poměrně omezená, ceny šplhají do závratných výšin. A asi je logické. že se to dříve či později muselo projevit také v nájmech, které vlastníci bytů požadují, je asi logické. Čas nazrál a činže jdou nahoru. V Pardubicích to mimo jiné dobře ilustruje zvýšený zájem studentů o vysokoškolské koleje, které ve srovnání s běžným pronájmem přece jen vyjdou levněji. Pokud snad doufáte, že zdražování brzy skončí, nemáme pro vás dobré zprávy. Pro takový vývoj zkrátka chybí ty nejzákladnější předpoklady.

Investoři „luxují“ trh

Ceny nemovitostí a ani činže klesat nebudou. Naopak! A důvody jsou zřejmé. Zmiňme alespoň ty z nich, které většina analytiků považuje za zcela zásadní. První se týká investorů. Ti jsou stále při chuti, což se projevuje tak, že v nejžádanějších lokalitách (hlavně ve velkých městech nebo v horských střediscích) mají na nákupech nemovitostí mnohdy více než třetinový podíl! Velké realitní společnosti jsou navíc ochotny kupovat celé developerské projekty rezidenčního charakteru a svými záměry se nijak netají. Očekávání dalšího cenového růstu je tedy oprávněné. Naplní se mimo jiné proto, že je nabídka vhodných nemovitostí stále slabá. Tím se dostáváme k druhému zásadnímu důvodu zdražování.

Developeři mají svázané ruce

Developeři mají skutečně do jisté míry svázané ruce a na počtu každoročně dokončených rezidenčních projektů je to znát. Příliš složité a zdlouhavé povolování staveb jim zkrátka komplikuje práci. Důležitým krokem ke zlepšení tohoto stavu měl být nový stavební zákon, jenže dodatečné změny, jimiž bude pravděpodobně letos procházet, jeho uplatnění v praxi náležitě oddálí. Více stavět se tedy v dohledné době nebude. Alespoň ne o tolik víc, aby to dokázalo nasytit vysokou poptávku. A ceny? Logicky porostou a spolu s nimi půjde přiměřeným tempem vzhůru také nájemné. Peníze na vlastní byt nemáte? Štěstí v podobě zvýhodněného startovacího bydlení od pardubické radnice vás minulo? Pak nezbývá, než se smířit s nepříjemnou situací a poohlédnout se na trhu s pronájmy. Snad budete mít štěstí a narazíte na takové bydlení, které zvládnete zaplatit.

Život v nájmu není ostuda

Přestože se někteří lidé dívají na činžovní bydlení poněkud „z vrchu“, rozhodně nejde o žádnou ostudu. Nemůžete si vlastní nemovitost dovolit? Je to sice nepříjemné, ale nejde o žádnou tragédii. Lidé, kteří žijí v nájmu, tu vždy byli a vždy také budou. A jak sami brzy uvidíte, jejich řady se začnou citelně rozrůstat. Vlastně už k tomu pozvolna dochází, protože koupě bytu je stále nákladnější.

Chcete pronájmem řešit svou bytovou situace jen dočasně? Nebo to vypadá, že bude i v budoucnu vlastní střecha nad hlavou zcela mimo vaše možnosti?

 


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu pod tímto článkem jen za 50 Kč
Zobrazit formulář pro nákup
3 1 vote
Hodnocení článku
Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments

Další články z IZDoprava.cz

Stránka načtena za 2,23069 s | počet dotazů: 208 | paměť: 20533 KB. | 29.05.2024 - 17:35:10