Jak funguje sněhová pohotovost ve městech?


S prvním sněhem začíná práce s jeho odklízením na vozovkách i chodnících.  Úklid vozovek zajišťují  městské  firmy nebo firmy, které mají na zimní údržbu dohodu se správcem komunikací. Stejně tak to platí o chodnících. Někde však vedení radnice rozhodně zajistit vybranou síť chodníků zajistit s využitím brigádníků.

Tak funguje „sněhová pohotovost“  několik let v Praze 6 a také v Táboře se obrátilo vedení města s nabídkou přivýdělku při odstraňování sněhu z vybraných chodníků ve městě. Mzda bude koncipována tak, že pracovník má měsíčně nárok na 1000 Kč za tzv. sněhovou pohotovost, tato částka bude fi xní a bude vyplácena i v případě, že sníh nebude padat. Další složkou mzdy bude platba 50 Kč za 1 hodinu práce na přiděleném úseku chodníku. Brigádník bude mít na starosti úsek chodníku v délce 400 m, v šíři 1,5 m a bude pravidelně kontrolován svým „předákem“, tzv. koordinátorem. Nástup do práce bude záviset na průběhu počasí, kdy pokud začne padat sníh a sněhová pokrývka dosáhne výšky asi 3–5 cm, bude vyhlášen tzv. sněžný den. Tehdy lze předpokládat, že koordinátor vyzve k nástupu do práce. Pracovník musí být k dispozici, v opačném případě přijde o 1000 Kč za sněhovou pohotovost. Sněhová pohotovost trvá od 15. Listopadu do 31. března následujícího roku, přičemž v termínu od 1. února do 31. března může být nahrazen tzv. zametacím dnem, v případě brzkého nástupu jara.

V  Praze 6 už mají brigádníky několikaleté zkušenosti a nadcházejícím zimním období  budou letos uplatněny některá úsporná opatření.  Nově je tak nastaven způsob přijímání brigádníků, kontrola provedené práce i systém odměn brigádníků.

Pracovní úkoly budou brigádníci vykonávat až od 1. Prosince 2015, proto bude nábor brigádníků zahájen až v pondělí  2.listopadu 2015. Nejdříve budou podepisovány smlouvy s brigádníky s trvalým bydlištěm na Praze 6. V dalších dnech se studenty, kteří  studují v některé škol městské části a v poslední řadě budou podepsány smlouvy s pracovníky, kteří  budou dojíždět z jiné městské části.

K zásadní změně dochází i ve financování odvedené práce. Nově nebude brigádníkům vyplácena částka za tzv. dosažitelnost, která v předchozích letech činila 2000,- Kč. Jako kompenzace za zrušenou  částku za dosažitelnost bude brigádníkům navýšena částka za odpracovaný sněžný den z původních 400,- Kč na částku 600,- Kč.

Nově nebude zajišťován úklid některých méně frekventovaných chodníků. Oblast Ořechovky a Střešovic bude nově zajišťována strojním způsobem, proto zde nebudou úklid provádět brigádníci sněhové pohotovosti. Některé oblasti již nebudou mít na starosti dispečeři sněhové pohotovosti. Kontrolu a organizaci práce brigádníků budou nově vykonávat inspektoři odboru dopravy a životního prostředí. Nově nebudou k dispozici webové stránky sněhové pohotovosti, na kterých byly uveřejněny mapy jednotlivých uklízených úseků. Mapy budou k dispozici k nahlédnutí ještě před náborem sněhové pohotovosti na odboru dopravy a životního prostředí, oddělení inspekce, 2. patro, č.dv. 223 od  15.10.2015.

Zůstává v platnosti nástup na výkon práce vždy nejpozději do 6.30 hod, ukončení práce nejpozději do 10.00 hod. Úklid chodníků nesmí být prováděn za použití mechanizace.

Počasí zatím nepřipomíná zimu ani vzdáleně a brigádníci si mohou  v klidu připravit hrabla a košťata. Uvidíme, jakou sněhovou nadílku letošní zima přinese a jak se brigádníci osvědčí. V Praze 6 pak musí doufat, že sníh nenapadne dřív, než v prosinci.


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu pod tímto článkem jen za 50 Kč
Zobrazit formulář pro nákup

Další články z IZDoprava.cz

Stránka načtena za 1,99283 s | počet dotazů: 204 | paměť: 20215 KB. | 23.04.2024 - 22:31:03