Informace a doporučení pro turisty, kteří se chystají na zahraniční dovolenou


Představitelé Ministerstva zahraničních věcí ČR  informovali  dne 10. června 2015 na tiskové konferenci novináře i aktuálních informacích a doporučeních pro turisty. Ministr Zaorálek zdůraznil, že jedním z důležitých úkolů zahraniční služby je poskytovat potřebné služby českým občanům, kteří se z nejrůznějších důvodů ocitnou v zahraničí v nouzi a potřebují pomoc. V této souvislosti zmínil, že i z těchto důvodů Česká republika rozšiřuje síť svých zastupitelských úřadů včetně honorárních konzulátů. Připomněl také, že v letošní sezóně MZV opět otevírá v nejvytíženějších destinacích konzulární jednatelství, a to v Bulharsku (Burgas), Chorvatsku (Rijeka a Split) a Španělsku (Barcelona).

Již osmým rokem v Chorvatsku a třetím rokem v Bulharsku budou opět hlídkovat společně s místními policisty i policisté čeští.

Zástupce náměstka ministra pro řízení sekce právní a konzulární Jaroslav Horák uvedl, že kromě EU (od r. 2013 včetně Chorvatska) a Schengenského prostoru lze cestovat na platný občanský průkazi do Bosny a Hercegoviny, Černé Hory, Makedonie, Srbska nebo Albánie, a to po zemi i letecky.

Do ostatních zemí lze cestovat pouze s platným cestovním pasem. MZV opět doporučuje, aby si občané před cestou u příslušného velvyslanectví daného státu vždy ověřili požadovanou dobuplatnosti pasu, kterou má každý stát stanovenou jinak. MZV dále připomíná, že děti mohou do zahraničí cestovat výhradně s vlastním cestovním dokladem (občanský průkaz, cestovní pas).

Čeští občané, zejména pokud cestují individuálně do vzdálenějších destinací, by před cestou měli využít nabídky dobrovolné registrace v internetové aplikaci, tzv. DROZD, kterou nabízí Ministerstvo zahraničních věcí na svých stránkách: http://drozd.mzv.cz

V případě zhoršené bezpečnostní situace v zemi, či jiném druhu ohrožení, má díky údajům v DROZDu příslušný zastupitelský úřad možnost včas cestovatele varovat. Údaje v DROZDu slouží výhradně pro případy krizové situace v zahraničí a zůstávají v systému pouze po dobu pobytu v zahraničí. Pokud je registrovaný neodstraní sám, jsou údaje automaticky vymazány po uplynutí ochranné lhůty 1 měsíce.

Veškeré informace pro cestovatele, např. Jak řešit situace v zahraničí, Mimořádné a krizové situace, či Desatero na cesty, jsou přehledně uvedeny na internetových stránkách MZV ČR:www.mzv.cz v sekci Cestujeme. Ke dni 10.června 2015 byla spuštěna mobilní verze webových stránek MZV.

 


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu pod tímto článkem jen za 50 Kč
Zobrazit formulář pro nákup

Další články z IZDoprava.cz

Stránka načtena za 2,24007 s | počet dotazů: 201 | paměť: 20176 KB. | 24.06.2024 - 00:02:01