Doporučení pro cestu na mistrovství Evropy ve fotbale v Německu


0 0 votes
Hodnocení článku

Ve Spolkové republice Německo se ve dnech 14. června – 14. července 2024 koná mistrovství Evropy ve fotbale (UEFA EURO 2024). Fotbalové zápasy se budou odehrávat v 10 německých městech: Berlíně, Dortmundu, Düsseldorfu, Frankfurtu nad Mohanem, Gelsenkirchenu, Hamburku, Kolíně nad Rýnem, Mnichově, Lipsku a Stuttgartu. Reprezentace ČR se v rámci skupinové fáze utká s Portugalskem dne 18. června 2024 v Lipsku, s Gruzií dne 22. června 2024 v Hamburku a s Tureckem dne 26. června 2024 v Hamburku. Vyřazovací fáze mistrovství Evropy ve fotbale začne dne 29. června 2024, osmifinále se odehraje během čtyř dnů do 2. července 2024, čtvrtfinále je na programu 5. a 6. července 2024. První semifinále se pak koná 9. července 2024 v Mnichově, druhé o den později v Dortmundu. Finále se uskuteční dne 14. července 2024 v Berlíně na Olympijském stadionu. Během konání fotbalového mistrovství Evropy budou zavedeny dočasné hraniční kontroly po celé délce státní hranice SRN se sousedními státy z důvodu zajištění bezpečnosti. V současné době jsou již zavedeny dočasné hraniční kontroly na hranicích SRN s Polskem, ČR, Rakouskem a Švýcarskem. Tato opatření byla notifikována spolkovou ministryní vnitra SRN Nancy Faeser Evropské komisi podle Schengenského hraničního kodexu (nařízení Evropského parlamentu a Rady (EU) č. 2016/399). V průběhu konání fotbalového mistrovství se očekává jejich zpřísnění.

Kontroly na hranicích provádí spolková policie SRN namátkově na silnicích a dálnicích a ve vlakových spojích. Jsou využívány jak stacionární kontroly na hraničních přechodech, tak mobilní kontroly podle aktuální situace na jakémkoli úseku hranice. Součástí kontrol může být také prohlídka interiéru vozidla. Obecně je třeba počítat se zdržením. Během těchto kontrol mohou být v některých případech zadrženi občané ČR, kteří se v minulosti na území SRN dopustili různých přestupků, například dopravních, za které neuhradili příslušný finanční postih. Každý občan ČR cestující do SRN musí mít u sebe platný doklad totožnosti (platný občanský průkaz či cestovní pas ve fyzické podobě – v SRN zatím nejsou akceptovány české eDoklady). Občanský průkaz je chápán jako cestovní doklad pouze pro jeho držitele, nikoli pro dítě v něm zapsané. Je nezbytné, aby každé dítě, které cestuje společně s rodičem, bylo vybaveno svým vlastním pasem nebo občanským průkazem.

Informace pro motoristy

V SRN je důsledně kontrolován technický stav motorových vozidel, proto se doporučuje věnovat mu před cestou maximální pozornost. V případě zjištění závažné technické závady na vozidle může německá policie uložit pořádkovou pokutu nebo trvat na odstranění závady v SRN a do jejího odstranění vozidlo zadržet.

Pokud se chystáte autem vjet do některého německého města (včetně všech měst šampionátu), obstarejte si včas ekologickou známku, neboli emisní plaketu (Umweltplakette nebo Feinstaubplakette). Při vjezdu do emisních zón musí být touto (většinou zelenou) plaketou označena všechna vozidla, a to i zcela nová! Starší a znečišťující vozidla na emisní plaketu nárok nemají a vstup do ekologických zón jim bude zakázán. Přísnější pravidla platí pro dieselové vozy, ty musí splňovat minimálně EURO 4, tedy datum výroby vozidla přibližně od roku 2006. Emisní plaketu vydávají stanice technické kontroly a autorizované servisy v SRN, nebo ji lze zakoupit na internetu. V ČR lze tuto známku zakoupit u některých provozoven STK či společnosti DEKRA CZ, a.s., informace k tomuto tématu naleznete i na webu společnosti CEBIA: www.cebia.cz.

Doprava a vstup na stadiony

V okolí stadionů, kde se bude konat mistrovství Evropy ve fotbale, nebude umožněno parkovat osobní vozidla, návštěvníci fotbalových zápasů mohou využít k dopravě na stadion hromadnou dopravu. Držitelé vstupenky na utkání v průběhu mistrovství Evropy ve fotbale budou moci využít speciální zlevněné jízdenky Německých drah, Interrail pas při jízdě vlakem do SRN ze zahraničí v rámci Evropy a 36hodinovou jízdenku na městskou a regionální dopravu v určité spolkové zemi, kde se fotbalový zápas bude konat. Bližší informace naleznete na webové stránce pořadatele mistrovství Evropy ve fotbale EURO 2024 GmbH. Na této webové stránce v sekci Event Guide jsou uvedeny podrobné informace k jednotlivým místům konání fotbalových zápasů v SRN, včetně doprovodného programu veřejného sledování zápasů venku a kulturního programu. Více informací naleznete i na webové stránce Fotbalové asociace České republiky.

Vstup na jednotlivé stadiony, kde se bude konat mistrovství Evropy ve fotbale, bude možný jen s elektronickou vstupenkou ve speciální aplikaci UEFA v mobilním telefonu. S sebou lze mít jen malé zavazadlo či tašku o velikosti A4. Na stadionech není povoleno kouření, a to včetně elektronických cigaret. Dále nejsou povoleny profesionální fotoaparáty a větší deštníky (povoleny jsou pouze skládací deštníky).

Pro vstup na stadion je třeba prokázat se platným občanským průkazem popř. platným cestovním pasem. Kopie těchto dokladů ani elektronická verze nebude pro vstup dostatečná.

S ohledem na aktuální bezpečnostní situaci ve světě je ze strany německých bezpečnostních složek opakovaně upozorňováno na zvýšené riziko teroristických útoků na území Německa. Tato upozornění přicházejí nezávisle na konání velkých sportovních či kulturních akcí, ale s ohledem na to, že místa s vysokou koncentrací návštěvníků lze považovat za bezpečnostně riziková, věnují německé bezpečnostní složky zajištění bezpečnosti v průběhu EURO 2024 maximální pozornost.

Doporučujeme občanům ČR cestujícím do SRN v době konání UEFA EURO 2024 zaregistrovat se v systému DROZD (Dobrovolná registrace občanů ČR při cestách do zahraničí) – více informací naleznete zde.

Zdroj:

Ministerstvo zahraničních věcí

Foto:

Fotbalová asociace ČR


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu pod tímto článkem jen za 50 Kč
Zobrazit formulář pro nákup
0 0 votes
Hodnocení článku
Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments

Další články z IZDoprava.cz

Stránka načtena za 1,99777 s | počet dotazů: 210 | paměť: 20314 KB. | 23.06.2024 - 23:49:41