Dopravní podniky přijímají opatření proti přenosu virových onemocnění


Bezpečnostní rada státu ani hygienická stanice žádná povinná opatření pro městskou hromadnou dopravu zatím nenařídily, přesto dopravní podniky postupně přijímají některá preventivní opatření.

Praha – Regionální organizátor Pražské integrované dopravy (ROPID) vydal v pondělí 2.3.2020 pokyn řidičům tramvají a strojvedoucím souprav metra, aby ve všech stanicích automaticky otevírali všechny dveře vozů. Představenstvo DPP po dnešní schůzce také vydalo pokyny a doporučení svým zaměstnancům. K automatickému otevírání dveří přistoupil ROPID a DPP z hygienických důvodů. Cílem je v současné situaci co nejvíce eliminovat nutný dotyk pasažérů s částmi vozidel. U tramvají a metra lze toto opatření přijmout bez výraznějších dopadů na pravidelnost provozu, a to díky absenci zastávek na znamení.

DPP zahájil v polovině února dezinfekci interiéru všech tramvajových vozů ozónem. K tomuto kroku se DPP rozhodl i kvůli chřipkové epidemii. Tato metoda účinně odstraňuje viry, bakterie, houby, původce zápachu a je několikanásobně účinnější než dezinfekce běžnými chemickými prostředky, které DPP při úklidech tramvají denně používá. (Praha 3.3.2020)

Hradec Králové – Dopravní podnik města Hradce Králové, a.s. do odvolání ruší poptávkový systém ovládání dveří vozidel MHD, kdy si sám cestující stisknutím tlačítka zvolil otevření příslušných dveří, nadále se po zastavení vozidla v zastávce otevřou a zavřou všechny dveře vozidla bez závislosti na volbě cestujícího. Cílem tohoto preventivního opatření je snížit riziko možného přenosu virových onemocnění.

V souvislosti se začátkem výskytu epidemie chřipky a možnosti výskytu koronaviru zajistil Dopravní podnik města Hradce Králové, a.s. ve spolupráci s firmou RPM SERVICE CZ A.S. preventivní opatření při úklidu vozidel MHD. Každé vozidlo je 1x za 2 dny přistaveno na objekt úklidu k provedení vnitřní očisty, kdy je interiér vozu vyčištěn centrálním vysavačem a provedena dezinfekce madel, držáků sedadel a ploch se kterými cestující přicházejí nejvíce do styku. Použitý přípravek – STOP BAKTER: Stop Bakter je dezinfekční přípravek, který je schválen i pro použití v potravinářství, je určený pro plošnou dezinfekci a čištění v potravinářských, zdravotnických a jiných provozech. Tento přípravek má baktericidní, fungicidní, virucidní a tuberkulocidní účinek (tj. ABTMV).

Zdroj: Dopravní podnik města Hradce Králové (3.3.2020)

 

Havířov, Karviná, Frýdek-Místek – Dopravní skupina 3ČSAD ze skupiny Transdev posiluje preventivní opatření proti šíření koronaviru, S účinností od 2. března 2020 3ČSAD rozšiřují soubor preventivních opatření o dezinfekci vozidel ozonem a zároveň posilují stávající kapacity konvenčního čištění autobusů. V souvislosti se zvýšenými preventivními opatřeními vůči šíření koronaviru dopravní skupina pořizuje množství ozonových generátorů k pokrytí potřeb zvýšené dezinfekce vozidel ve svých flotilách. Ozonátory budou užívány k průběžným dezinfekcím všech autobusů napříč skupinou. Během průchodu vzduchu ozonátorem dochází pomocí výbojů k přeměně molekul kyslíku O2 na nestabilní ozon O3, který následně díky svým mimořádně silným oxidačním schopnostem likviduje v uzavřeném prostoru zárodky virů a zápachy.

3ČSAD rovněž kapacitně navyšují objem a četnost dezinfekčního mytí vozidel, přičemž používané čistící a dezinfekční prostředky odpovídají doporučením krajského hygienika. V neposlední řadě v rámci prevence 3ČSAD vybavují dezinfekčními aerosoly ve sprejích i všechny své řidiče autobusů.

Zdroj:3ČSAD


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu pod tímto článkem jen za 50 Kč
Zobrazit formulář pro nákup

Další články z IZDoprava.cz

Stránka načtena za 2,11228 s | počet dotazů: 207 | paměť: 20310 KB. | 22.04.2024 - 13:47:10