Diagnostika pomůže vyhodnotit možnosti rekonstrukce Hlávkova mostu


180912 Diagnostika Hlavkuv most TSK 001

Na několika pražských mostech probíhá v současné době diagnostické měření. Výjimkou není ani Hlávkův most spojující Karlín a Holešovice. Postup prováděných prací dnes zhodnotili zástupci Technické správy komunikací společně s odborníky z Kloknerova ústavu ČVUT. Výsledkem diagnostiky bude komplexní analýza stavu čtyř mostních objektů Hlávkova mostu, která poslouží k výpočtu jeho zatížitelnosti a k vytvoření návrhu oprav.

Z pontonu na řece i z lešení na Štvanici probíhají v současné době diagnostické práce, které navrhnou možnosti rekonstrukce celého soumostí Hlávkova mostu. „V tomto případě nejde jen o stanovení postupu opravných prací. Hlávkův most je totiž objekt památkově chráněný a při plánování rozsahu oprav musíme dodržet přísné limity ze strany památkové péče. Potřebujeme proto opravdu komplexní diagnostiku, o kterou se budeme moct stoprocentně opřít,“ vysvětluje náměstek primátorky a radní pro dopravu Petr Dolínek a dodává; „Nicméně samotná diagnostika most neopraví.“

Odborníci budou na mostě postupně provádět vizuální prohlídky, odběry vzorků materiálů pro chemické analýzy a také akustické trasování, což je metoda zjišťování dutých nebo odtržených míst v konstrukci. „Snažíme se získat o stavu mostu co nejvíce informací a momentálně se věnujeme obloukovým mostům přes Vltavu a přes ostrov Štvanice. Když budu konkrétní, tak měříme dlouhodobě teploty na různých místech konstrukce mostu a deformace jeho vybraných kloubů. Také odebíráme vzorky materiálu z konstrukce mostu, abychom je mohli v naší laboratoři důkladně prověřit, v jakém stavu se most nachází i v místech, která není možné kontrolovat pouhým pohledem,“ popisuje ředitel Kloknerova ústavu ČVUT Jiří Kolísko.

V brzké době Hlávkův most čekají ještě kopané a vrtané sondy do vozovky, pilířů a do podloží, které si vyžádají i dočasná omezení automobilové dopravy na mostě. Tyto práce budou probíhat na několik etap v září a říjnu letošního roku a TSK o nich bude spolu s magistrátem včas informovat. „Na listopad plánujeme ještě dynamické zátěžové testy, které ale provoz na mostě neovlivní. Na přelomu roku pak budeme pokračovat statickými zkouškami, ty už si však z důvodu své náročnosti dočasná dopravní omezení vyžádají,“ doplňuje generální ředitel TSK Petr Smolka. Vyhodnocení diagnostiky a závěrečná doporučení se očekávají k červnu příštího roku.

Dodavatelem diagnostických prací je sdružení partnerů Kloknerův ústav ČVUT v Praze, Pontex a Inset.

Zdroj: text a foto TSK Praha

 


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu pod tímto článkem jen za 50 Kč
Zobrazit formulář pro nákup

Další články z IZDoprava.cz

Stránka načtena za 2,14272 s | počet dotazů: 200 | paměť: 20012 KB. | 26.06.2024 - 00:43:41