Kdo zvítězil v soutěži MOSTY 2014 ?
Ve čtvrtek 19.3.2015 se uskutečnilo již po 12. slavnostní předávání cen NRZP ČR MOSTY. Byly oceněny projekty, které vznikly nebo byly realizovány v roce 2014. Slavnostní předávání se uskutečnilo v Kongresovém sále hotelu Voroněž v Brně pod patronací paní Livie Klausové a hejtmana Jihomoravského kraje pana Michala Haška.
Vítězové v jednotlivých kategoriích:
- kategorie – instituce veřejné správy (11 projektů)
České dráhy, a.s. – za projekt „Cestu si objednávám z pohodlí svého domova“ – objednávání bezbariérových spojů pro osoby s omezenou schopností pohybu.
- kategorie – nestátní subjekt (55 projektů)
METROPOLITNÍ UNIVERZITA PRAHA, o.p.s. – za program „Škola bez bariér“ – škola podporuje studenty se zdravotním postižením, během 12 let prošlo studentským programem 250 mladých lidí s pohybovým či jiným postižením (studium zdarma). Škola je bezbariérová a zároveň některé tyto studenty dál zaměstnává.
III. kategorie – osobnost hnutí osob se zdravotním postižením (24 projektů)
Jana Hrdá (in memoriam) – za mnohaleté profesionální úsilí a mimořádný přínos při prosazování osobní asistence pro osoby se zdravotním postižením.
Zvláštní cenu udělil hlavní partner předávání cen společnost Opel Česká a Slovenská republika a její program Opel Handycars, a to panu Heřmanu Volfovi za aktivity spojené se sportovními a jinými akcemi, které pomáhají v začleňování OZP do společnosti.
Přehled nominací v jednotlivých kategoriích:
- kategorie – instituce veřejné správy
- České dráhy, a.s. – za projekt „Cestu si objednávám z pohodlí svého domova“.
- Jihočeské muzeum v Českých Budějovicích – za zpřístupňování sbírek muzea návštěvníkům se zdravotním postižením a speciální programy pro návštěvníky s poruchami sluchu a zraku a mentálním postižením.
- Statutární město České Budějovice – za vytvoření Atlasu přístupnosti objektů na území města a jeho elektronické verze.
- Statutární město Plzeň – za zřízení bezbariérové dopravy pro cestující se zdravotním postižením na lince Plzeň – Zbůch a za možnost využívat ji nepravidelně, dle potřeb klientů Centra pobytových a terénních sociálních služeb Zbůch.
- Pardubický kraj – za spolupořádání Burzy filantropie.
- II. kategorie – nestátní subjekt
- ALTECH, spol. s r.o. – za vývoj a výrobu schodišťové plošiny ZP2-300-LP11 určené pro nástup a výstup osob na vozíčku do a z vlaku.
- CESTA ZA SNEM, o.s. – za projekt „Opel Handy Cyklo Maraton 2014“.
- Česká asociace paraplegiků – CZEPA – za projekt „VozejkMap“.
- INTEGRAČNÍ FITNESS CLUB – za vývoj a výrobu unikátní řady posilovacích strojů určených pro cvičení osob na vozíku.
- METROPOLITNÍ UNIVERZITA PRAHA, o.p.s. – za program „Škola bez bariér“.
- III. kategorie – osobnost hnutí osob se zdravotním postižením
- Hašto Michal, člen Sportovního klubu vozíčkářů Pardubice NEZLOMENI – za celoživotní nezištnou práci pro zlepšení života osobám se zdravotním postižením.
- Hradilková Terezie, zakladatelka a propagátorka rané péče – terénní služby pro rodiče dětí s postižením – za založení služby raná péče pro rodiny dětí se zdravotním postižením a její rozšíření po celé České republice.
- Hrdá Jana (in memoriam) – za mnohaleté profesionální úsilí a mimořádný přínos při prosazování osobní asistence pro osoby se zdravotním postižením.
- Jelínková Miroslava, předsedkyně občanského sdružení Autistik – za celoživotní práci a pomoc osobám s poruchami autistického spektra.
- Pačesová Ota, zakladatelka Klubu přátel červenobílé hole – za celoživotní aktivní a vytrvalou práci mezi osobami se zdravotním postižením a zejména s lidmi s hluchoslepotou.