V březnu startuje projekt Sčítání  2021


DSC 0194
0 0 votes
Hodnocení článku

Český statistický úřad zahájí v březnu sčítání lidu, domů a bytů. Sčítání se provádí jednou za deset let a jeho cílem je získání přesných a aktuálních dat, která slouží k efektivnějšímu plánování mnoha aspektů veřejného života včetně vzdělávání, zdravotní a sociální péče či integrovaného záchranného systému. Sčítání 2021 odstartuje 27. března a potrvá až do 11. května. Odpovědné osoby díky němu získají podklady pro kvalifikovaná rozhodnutí, která ovlivní kvalitu života těch nejmladších i nejstarších z nás.  Řada obcí roste takovým tempem, že svým obyvatelům nemůže nabídnout adekvátní občanskou vybavenost. Řešení problémů nepomáhá ani to, když lidé bydlí formálně jinde než ve skutečnosti. Důvodem může být třeba snaha zapsat své dítě do školy v jiné spádové oblasti. Počet hlášených obyvatel má přitom vliv na rozpočet obcí, a ten zas na to, zda si obec bude moci dovolit postavit školku nebo zajistit pečovatelskou službu.

Jedinečným parametrem Sčítání lidu, domů a bytů je takzvané skutečné bydliště, které bylo poprvé součástí sčítacího formuláře v roce 2011. „Jen sčítání lidu umí odpovědět na otázku, kolik lidí v dané obci skutečně žije, bez ohledu na to, zda jsou tam trvale hlášeni, nebo ne. Podle dat ze sčítání lze pak například snadno vypočítat, kolik a v jakých lokalitách bude v příštích letech předškolních dětí. Obce tak získají přehled o tom, jaká bude nutná kapacita tříd ve školkách a jak ji v budoucnu naplánovat,“ vysvětluje předseda Českého statistického úřadu Marek Rojíček.

Cílem sčítání je získání přesných a aktuálních dat, která slouží k efektivnějšímu plánování mnoha aspektů veřejného života včetně vzdělávání, zdravotní a sociální péče či integrovaného záchranného systému. Sčítání 2021 je primárně připravováno jako online. Lidé se budou moci sečíst jednoduše a bezpečně přes internet na webu www.scitani.cz nebo přes mobilní aplikaci. V takovém případě se úplně vyhnou kontaktu se sčítacími komisaři v druhé fázi terénního došetření.

Zdroj: Český statistický úřad

Foto: Blanka Borová, IZDOPRAVA

 


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu pod tímto článkem jen za 50 Kč
Zobrazit formulář pro nákup
0 0 votes
Hodnocení článku
Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments

Další články z IZDoprava.cz

Stránka načtena za 1,90245 s | počet dotazů: 211 | paměť: 20363 KB. | 12.04.2024 - 19:39:11