V Berouně byl otevřen další automatický obchod COOP


0 0 votes
Hodnocení článku

Berounský obchod v Drašarově ulici je v pořadí již pátým obchodem s automatickým provozem sítě COOP a prvním v rámci Středočeského kraje. Obchod bude oproti svým předchůdcům vybaven řadou technologických novinek. Tou nejvýznamnější bude nasazení umělé inteligence s názvem Veesion integrované společností Sensormatic Solutions, která pomůže odhalit případné nepoctivé zákazníky. Umělá inteligence bude sbírat data z kamer umístěných v obchodě a průběžně vyhodnocovat nestandardní chování zákazníků. Podle Kateřiny Klosové, ředitelky společnosti Sensormatic Solutions pro východní Evropu, je program založen na sledování vzájemné polohy různých částí postavy. „Systém bezpečně odhalí například zákazníka, který zboží umisťuje jinam než do nákupního košíku,“ komentuje jeho využití Kateřina Klosová. Umělá inteligence Veesion se dnes již používá v několika zemích západní Evropy. Vůbec poprvé bude využita v rámci automatického obchodu a premiéru má v ostrém provozu i v rámci České republiky. Umělá inteligence se umí sama učit a tím se neustále zlepšovat. „Systém se postupně učí rozeznávat různé druhy chování a odliší tak například i situaci, kdy si zákazník dává do kapsy svoje osobní věci od situace, kdy si do kapsy dává zboží z regálu,“ vysvětluje Kateřina Klosová.

Automatické obchody COOP fungují v režimu 24/7 a zákazníci si v nich mohou nakoupit doslova kdykoliv. Všechny jsou provozovány v hybridním režimu. Přes den je tedy v nich přítomna obsluha, o víkendech či v nočních hodinách se zákazníci obsluhují sami. Potřebují k tomu jen speciální aplikace a bankovní identitu, kterou dnes disponuje prakticky každý, kdo má internetové bankovnictví. Platba za nákup probíhá prostřednictvím samoobslužných pokladen, tedy technologie na kterou jsou zákazníci již dlouho zvyklí.

První obchod v automatickém režimu otevřel COOP v březnu loňského roku ve Strakonicích, následovaly obchody v Českém Krumlově, Ústí nad Orlicí a Lipně nad Vltavou. Berounský obchod provozuje COOP Hořovice, družstvo. Podle její předsedkyně, paní Lubici Černé, je otevření automatické prodejny pokračováním strategie zlepšování služeb a rozsáhlých investic do modernizace obchodů COOP v regionu. „Jsem ráda, že se nám jako první síti v Středočeském kraji podařilo přijít s takovou technologickou novinkou,“ komentuje otevření obchodu Lubica Černá.

Podle dosavadních zkušeností je zatím počet případů vandalismu či pokusů o krádeže v automatických obchodech minimální. To souvisí s využíváním bankovní identity, která spolehlivě identifikuje nakupující. Přesto je však nutné, aby automatické obchody byly z preventivních důvodů a také kvůli případnému řešení nestandardních situací pod neustálým dozorem pultů centrální ochrany. Užitečnou zaváděnou inovací jsou digitální cenovky. „Jejich využití dává v případě automatického obchodu velký smysl. Zboží lze díky nim velmi jednoduše přeceňovat na dálku a to podle aktuální situace či potřeby. Pokud se například nějaké zboží bude blížit datu expirace, lze jej zlevnit bez nutnosti osobní návštěvy personálu na prodejně. Není problém tedy měnit ceny o víkendu či po běžné otevírací době. Digitální cenovky v kombinaci s automatickým provozem omezí zbytečné plýtvání potravinami a sníží tak i případné ztráty vznikající díky neprodanému zboží,“ vysvětluje Lukáš Němčík. Dodavatelem systémů pro řízení cen a partnerem prodejny je společnost Zebra Technologies.

Zdroj:

Coop Svaz českých a moravských spotřebních družstev

Foto:

Město Beroun

 


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu pod tímto článkem jen za 50 Kč
Zobrazit formulář pro nákup
0 0 votes
Hodnocení článku
Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments

Další články z IZDoprava.cz

Stránka načtena za 2,18660 s | počet dotazů: 208 | paměť: 20475 KB. | 22.05.2024 - 03:11:16