Remorkér Beskydy má šanci se zařadit mezi kulturní památky


Zadokolesový motorový remorkér s názvem Beskydy byl postaven v roce 1956 v loděnicích Mělník. Slouží k vlečení a přípřežím všem potřebným protiproudním lodím na českém i německém Labi. Jeho výkon se osvědčuje především v době, když je na Labi příliš nízká hladina vody. V roce 2013 prošla loď velkou rekonstrukcí, na kterou přispěla čtyřmi miliony Evropská unie. V současné době remorkér kotví  v  Děčíně. Jedná se o poslední kolesovou užitkovou loď, která se plaví po našich řekách a pravděpodobně i po evropských.

Koncem loňského roku byl podán návrh na jeho prohlášení kulturní památkou a to nejen pro jeho jedinečnost, ale i pro strojní a další prvky, které připomínají doby starých lodí, jako je lodní telegraf, jehož charakteristický cinkavý zvuk každý zná z tematických filmů, klasické kormidelní kolo, které se dnes již vyskytuje už jen v muzeích.

Podle vyjádření Ministerstva kultury ČR je k procesu schválení nutný souhlas města Děčín, kde loď kotví, Ústeckého kraje a města Prahy, kde má sídlo majitel lodi. Stavební úřad Magistrátu Města Děčín, jako místně a věcně příslušný orgán státní památkové péče, obdržel dne 4. srpna 2015 žádost Ministerstva kultury České republiky, odbor památkové péče vyjádření k návrhu na prohlášení věci za kulturní památku lodi Beskydy včetně jejího vybavení.

„S prohlášením lodi, všech jejích pevných součástí, technického a strojního vybavení souhlasíme,“ sdělila Markéta Lakomá, tiskový mluvčí města Děčín. Také Krajský úřad zaujal k žádosti souhlasné stanovisko a nyní se čeká na vyjádření Prahy.

Pokud proběhne celé řízení kladně, rozšíří remorkér Beskydy skupinu kolesových plavidel vedených jako kulturní památky. V Praze plují po Vltavě historické parníky Vltava a Vyšehrad, které  byly na vodu spuštěny před více než 70 lety a kulturní památkou byly prohlášeny již v roce 2013.


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu pod tímto článkem jen za 50 Kč
Zobrazit formulář pro nákup

Další články z IZDoprava.cz

Stránka načtena za 2,43792 s | počet dotazů: 204 | paměť: 20369 KB. | 24.05.2024 - 00:49:31