Oprava mostu v Brně – Řečkovicích je pod kontrolou !


Ministerstvo dopravy ČR  zadalo mimořádnou kontrolu všech zadávacích řízení zadaných formou jednacího řízení bez uveřejnění na ŘSD v závodě Brno. Mimořádnou kontrolu provádí Státní fond dopravní infrastruktury. Kontrolní skupinou SFDI bylo u zmiňované akce „I/43 Brno, most ev. č. 43-002a“ zjištěno několik problematických bodů. Podle kontrolorů zejména došlo v minulých letech k zanedbání údržby mostu a tím pádem nárůstu nákladů na opravu a také k chybám v zadávacím řízení. V rámci kontrolní činnosti je též analyzován vliv konkrétních osob, které v minulosti nekonaly a svou nečinností způsobily dnešní stav.

Přestože se jedná o předběžná zjištění, požádal ministr dopravy ŘSD o prověření uvedených skutečností a podání komplexní písemné zprávy do konce tohoto týdne. Ministerstvo zajímají zejména informace o technickém stavu mostu, zvoleném způsobu opravy a také možnosti dalšího postupu v případě výpovědi smlouvy a nového výběrového řízení včetně důsledků pro provoz na daném mostě. Další informace budou vydány až po ukončení kontroly, které se předpokládá na konci ledna. ( Zdroj: MDČR z 15.1.2014)

O problémech s rekonstrukcí se psalo v mediích už v prosinci 2013. Most v Brně-Řečkovicích na výpadovce na Svitavy by ve velmi špatném stavu. Předpokládaná cena jeho rekonstrukce byla odhadována v létě roku 2013 na 50 milionů korun. Cena se však dostala na dvojnásobnou výši! Proč? Brněnský závod ŘSD se pokoušel prosadit rekonstrukci mostu více než rok. Bývalé vedení ŘSD trvalo při tak velkém rozsahu zakázky na otevřeném výběrovém řízení. V září 2013 však Krajský úřad Jihomoravského kraje vydal havarijní výměr, podle něhož se musí most opravit do konce roku 2014. Havarijní výběr tedy  mimo jiné znamená, že problém s pozemkem není nutné řešit a místo veřejného tendru lze použít metodu jednacího řízení bez uveřejnění. Brněnský závod ŘSD tedy oslovil pět firem a vítězná firma zvítězila s cenou, která se ale prakticky rovnala ceně projektované. Což je zvláštní, protože v současné době se naopak ceny staveb díky veřejným soutěžím snižují.

 


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu pod tímto článkem jen za 50 Kč
Zobrazit formulář pro nákup

Další články z IZDoprava.cz

Stránka načtena za 2,20512 s | počet dotazů: 204 | paměť: 20222 KB. | 24.04.2024 - 18:45:45