Nové slevy ve veřejné dopravě na území města Ostravy


Na základě Výměru Ministerstva financí ČR č. 02/2018 dochází od 1. 9. 2018 také v Tarifu ODIS ke změnám týkajícím se dětí a mládeže od 6 do 18 let, studentů 18 – 26 let a také seniorů starších 65 let. Pro žáky a studenty se nově zavádí sleva 75% z plného (obyčejného) jízdného pro všechny děti a mládež od 6 do 18 let a studenty do 26 let, a to neomezeně, tzn. i o víkendech a školních prázdninách. Dále se zavádí sleva 75 % z plného obyčejného jízdného pro občany starší 65 let, kteří cestují mimo zónu 77. Za každou jízdu v prostředku veřejné hromadné dopravy, autobusu i vlaku (ve 2. vozové třídě), tak zaplatí cestující nejvýše 25 % z plného obyčejného jízdného. Slevy se nebudou vztahovat na území města Ostravy vymezená příslušnou městskou tarifní zónou (zóna 77), kde je provozována městská hromadná doprava.

Nové slevy se neposkytují u jízdného 24hodinového a 3denního.

Ceny jízdného platné od 1. 9. 2018:

Jednotlivé a krátkodobé  viz. jízdné http://www.kodis.cz/pdf/docasne/jednotlive_jizdne_zari.pdf

Dlouhodobé časové jízdné viz. http://www.kodis.cz/pdf/docasne/dlouhodobe_jizdne_zari.pdf

Jak bude cestující prokazovat nárok na slevu?

Děti do 6 let jezdí stále zdarma a nemusí mít žádný doklad.

Cestující ve věku do 15 let nebudou potřebovat k nákupu jízdenky se slevou 75 % žádný doklad o věku.

Cestujícím od 15 do 18 let postačí v rámci ODIS pro běžné odbavení platná čipová karta ODISka (ve vozidlech Dopravního podniku Ostrava a.s. také registrovaná bankovní karta, na kterou bude možné odbavení pouze s dlouhodobou časovou jízdenkou). V případě, kdy cestující nevlastní čipovou kartu a v případě kontroly pracovníkem ministerstva dopravy ČR musí cestující prokázat svůj věk úředně vydaným platným osobním dokladem s fotografií, jménem, příjmením a datem narození (občanský průkaz, cestovní pas), žákovským průkazem prokazující věk cestujícího nebo nově i průkazem ISIC. V žákovském průkazu musí být, v případě cestujících od 15 do 18 let, povinně vyplněno jméno, příjmení a datum narození a musí obsahovat aktuální fotografii cestujícího. K ostatním informacím uvedeným v žákovském průkazu nebude při kontrole věku přihlíženo. Žákovský průkaz a průkaz ISIC nemusí být platné, budou sloužit pouze pro identifikaci věku cestujícího.

Studentům od 18 do 26 let postačí v rámci ODIS pro běžné odbavení platná čipová karta ODISka (ve vozidlech Dopravního podniku Ostrava a.s. také registrovaná bankovní karta, na kterou bude možné odbavení pouze s dlouhodobou časovou jízdenkou). V případě, kdy cestující nevlastní čipovou kartu a v případě kontroly pracovníkem ministerstva dopravy ČR musí cestující prokázat nárok na slevu 75 % platným žákovským průkazem s aktuální fotografií, jménem, příjmením a datem narození potvrzený školou (stejný, jako doposud) nebo nově i platným průkazem ISIC. Toto platí i pro všechny zahraniční studenty. V žákovském průkazu musí být, v případě cestujících od 18 do 26 let, povinně vyplněno jméno, příjmení, datum narození, platnost a potvrzení školy a musí obsahovat aktuální fotografii cestujícího. Řádky Z – DO se nevyplňují a proškrtnou se, respektive označení platnosti SO – NE se nezaškrtává.

Cestujícím od 65 let postačí v rámci ODIS pro běžné odbavení platná čipová karta ODISka (ve vozidlech Dopravního podniku Ostrava a.s. také registrovaná bankovní karta, na kterou bude možné odbavení pouze s dlouhodobou časovou jízdenkou). V případě, kdy cestující nevlastní čipovou kartu a v případě kontroly pracovníkem ministerstva dopravy ČR musí cestující prokázat nárok na slevu 75 % úředně vydaným osobním dokladem s fotografií, jménem, příjmením a datem narození (občanský průkaz, cestovní pas). Při splnění této podmínky platí „seniorská“ sleva i pro všechny zahraniční občany ze zemí Evropské unie.

Zdroj: DPO


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu pod tímto článkem jen za 50 Kč
Zobrazit formulář pro nákup

Další články z IZDoprava.cz

Stránka načtena za 2,12232 s | počet dotazů: 200 | paměť: 19974 KB. | 26.06.2024 - 00:01:08