Nové jízdenkové automaty vybavené bezkontaktní technologii se zkouší v Praze


Hlavní město Praha představuje zcela nový typ jízdenkových automatů Pražské integrované dopravy, které umějí nejen prodat jízdenku, ale i vyhledat konkrétní dopravní spojení. V nových automatech je možné platit nejen mincemi, ale také bankovkami nebo platební kartou. Nové jízdenkové automaty PID jsou umístěny na Letišti Václava Havla Praha a na pražském Hlavním nádraží, tedy tam, kde proudí nejvíce návštěvníků Prahy, kteří mají s pořizováním jízdenek největší potíže. Navíc jde o místa prvního kontaktu s Prahou i Českou republikou. Je tak žádoucí, aby se zejména tito cestující dostali k jízdnímu dokladu co nejsnáze. Tyto automaty jsou vybaveny bezkontaktní technologií, která umožní cestujícím zakoupit jízdenku pohodlně a rychle pouhým přiložením bezkontaktní platební karty nebo jiného platebního nástroje k automatu. Odpadá tak hledání drobných po kapsách a shánění mincí do automatu u dalších obchodníků.

 „Novinka pomůže denně asi osmi tisícům cestujících, kteří podle našich dopravních průzkumů využívají k cestě z letiště MHD. Ti dříve zejména v nočních hodinách neměli jinou možnost, než si jízdenku zakoupit za české mince v klasickém automatu. Služba vyhledání spojení koresponduje se snahou letiště co nejvíce usnadnit cestujícím orientaci nejen v jeho areálu, ale i směrem z letiště do centra města,“ uvítal instalaci multifunkčních automatů Jiří Kraus, předseda představenstva Letiště Praha.

Co nové jízdenkové automaty umí?

  • rychlý a intuitivní výběr jízdenky na dotykovém displeji
  • možnost vyhledání spojení a jeho vytištění
  • podle nalezené aktuální trasy automat sám nabídne odpovídající druh jízdenky
  • platit lze mincemi, bankovkami, kontaktní i bezkontaktní platební kartou
  • možnost zobrazit aktuální dopravní mapy a schémata
  • anglická a německá jazyková mutace (ruská verze v přípravě)

 „Placení bezkontaktní kartou je opravdu snadné, stačí přiložit kartu na označené místo na  automatu a vybrat jízdenku. Bezkontaktní platby jsou trendem a Česká spořitelna již vydala téměř 3 miliony bezkontaktních platebních karet, tedy očekávám, že nové automaty budou pražskými cestujícími hojně využívány,“ říká Jiří Vajgl, manažer bankomatové sítě a platebních terminálů ČS.

„Dopravní podnik avizoval již na začátku léta, že budou v rámci pražské hromadné dopravy testovány různé typy jízdenkových automatů. Je to jednoznačně další krok ke zvýšení úrovně a komfortu cestování v Praze. Na základě poznatků z provozu jízdenkových automatů jak na Národní třídě, tak i nově na Letišti Václava Havla a Hlavním nádraží proběhne celkové vyhodnocení pilotního projektu využití těchto přístrojů. Následně budeme řešit případné další rozšíření počtu těchto automatů v rámci MHD,“ uvedl generální ředitel DPP Jaroslav Ďuriš.

Jízdenkové automaty nové generace pořídila organizace ROPID v počtu 4 kusů za celkovou částku 1,4 mil. Kč. Vítězem výběrového řízení, kterého se zúčastnili 4 uchazeči, se stala společnost Sec-Communicaton, a.s. Jedná se o pilotní projekt prodejních automatů nové generace, na jehož základě bude navržena celková koncepce obnovy a rozmístění jízdenkových automatů v rámci Pražské integrované dopravy. Provoz těchto nových jízdenkových automatů bude zajišťovat Dopravní podnik hl. m. Prahy.


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu pod tímto článkem jen za 50 Kč
Zobrazit formulář pro nákup

Další články z IZDoprava.cz

Stránka načtena za 2,31253 s | počet dotazů: 202 | paměť: 20289 KB. | 18.07.2024 - 00:23:53