Nová dopravní značka – „Vozovka se vůbec neudržuje.“


Znacka

Již brzy budou moci řidiči využívat dalšího pomocníka, který jim ukáže, kterou cestou se vydat, nebo naopak, které silnici se vyhnout. Po mapě Nebezpečných míst na českých silnicích se připravuje projekt neméně potřebný. Připravuje se Mapa neudržovaných silnic, která bude významně pomáhat řidičům při vyhledávání pohodlné cesty. Má to však jeden malý háček. Než vznikne mapa, musí se upravit legislativa, která umožní označení vybraných silnic příslušnou značkou a následně bude provedeno osazení dopravních značek.

Vyhláška č.294/2015 Sb., kterou se provádějí pravidla provozu na pozemních komunikacích, je v platnosti pouhé tři měsíce, a již ministerští úřední připravují její novelizaci. Kdo by očekával, že tato novelizace bude řešit nejkontroverznější nová ustanovení této vyhlášky, jako např. jiná platnost značky B 4 Zákaz vjezdu nákladních vozidel, zaměnitelnost vodorovného značení V7b Místo pro přecházení a B 8a Přejezd pro cyklisty, značení kruhového objezdu apod., bude nejspíš zklamán.

Po široké diskuzi bylo přijato řešení, spočívající ve vytvoření zcela nové značky namísto obligátní značky A 22 Jiné nebezpečí s případnou podtabulkou např. E 13 SILNICE SE V ZIMĚ NEUDRŽUJE.

Byla navržena nová výstražná značka A 7c Vozovka se vůbec neudržuje, která upozorňuje na mnohočetné hrboly, výtluky, stružky nebo na úsek s výrazně nerovným povrchem vozovky v celé délce a šířce.

Aby byla značky pro řidiče vždy čitelná a nemohli se vymlouvat na její přehlédnutí, bude použit největší rozměr trojúhelníkové značky 1.250 mm a bude použita vždy folie 2. třídy reflexnosti bez ohledu na třídu komunikace.

Na takto označené úseky budou moci vjet řidiči jen z vlastního rozhodnutí a na vlastní nebezpečí.

Nová značka přispěje k větší bezpečnosti provozu, protože varuje řidiče před špatným stavem vozovky.

Nová značka omezí počet stížností na špatný stav vozovek, mediálnímu vláčení a právním sporům se správci silnic .

Další výhodou je úspora finančních prostředků na údržbu silnic.

Silniční úseky označené novou značkou A 7c Vozovka se vůbec neudržuje budou po zanesení do silniční sítě základem pro Mapu neudržovaných silnic.

Dne 1.4.2016 proběhne projednání legislativní komise pro zavedení nového značení do novelizované Vyhlášky č.294/2015 Sb., kterou se provádějí pravidla provozu na pozemních komunikacích.

Vzor značky A7c

Vzor značky A7c


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu pod tímto článkem jen za 50 Kč
Zobrazit formulář pro nákup

Další články z IZDoprava.cz

Stránka načtena za 2,19080 s | počet dotazů: 200 | paměť: 24212 KB. | 26.06.2024 - 00:07:23