Jakou údržbu udělat po zakoupení ojetého vozu


car 1890494 1920
0 0 votes
Hodnocení článku

Po zakoupení ojetého vozu je vždy dobré udělat základní údržbu. Majitelé, kteří vůz prodali již většinou do údržby nechtěli investovat peníze, a právě proto bychom ji neměli opomíjet. V tomhle článku se podíváme na základní úkony, které je dobré udělat.

Výměna oleje a filtrů

I když je olej podle najetých kilometrů ještě v pořádku, je bezpečnější nechat si ho vyměnit za nový. To samé platí u veškerých spotřebních částí auta, tedy zejména u filtrů.

Kontrola rozvodů

Rozvody se u auta mění v určitých intervalech, podle typů rozvodu. Nejčastěji to bývá po najetí 100 000 km, ale může se to hodně lišit. Po zakoupení ojetého vozu si nechte zkontrolovat stav rozvodů a zjistěte si, kdy je potřeba rozvody vyměnit. Tuhle část není dobré podceňovat, protože rozvody v špatném stavu vám mohou poškodit celý motor.

Kontrola pneumatik

Nepodceňujte také stav pneumatik. Zkontrolujte si hloubku dezénu, zda je ještě vyhovující. Ověřte si také, zda jezdíte v létě na letních a v zimě na zimních. Zkontrolujte dotažení šroubů, která kola drží. V případě zimních pneumatik také zkontrolujte, jestli sedí rotace pneumatik (zimní pneumatiky na sobě mají šipku rotace). Krom toho je také vhodné zkontrolovat, jestli se rozměry všech pneumatik shodují. Nevyhovující pneumatiky mohou způsobit dopravní nehodu, a rozhodně se nevyplatí na nich šetřit.

Celková funkčnost vozu

Celkovou funkčností vozu myslíme zejména funkčnost světel, brzd, blinkrů, klaksonu, řízení a dalších podstatných věcí. Tuhle funkčnost je vždy dobré ověřit již když automobil kupujete, po přivezení domů ale doporučujeme vše projít ještě jednou.

Ventilace a klimatizace vozu

Ventilační systém vozu je náchylný na usazování plísní. Často zde vzniká nepříjemný zápach a neudržovaný ventilační systém může mít dokonce špatný vliv na naše zdraví. Po zakoupení automobilu je vždy dobré tenhle systém ošetřit. K tomu slouží například dezinfekční spreje, které necháte několik minut ventilací cirkulovat, a systém tím vydezinfikujete. Jestliže je ventilační systém na první pohled v horším stavu, je vhodné nechat ventilaci vyčistit odborníkem v servisu.

Fotka od PIRO4DPixabay


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu pod tímto článkem jen za 50 Kč
Zobrazit formulář pro nákup
0 0 votes
Hodnocení článku
Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments

Další články z IZDoprava.cz

Stránka načtena za 2,13003 s | počet dotazů: 204 | paměť: 24344 KB. | 25.06.2024 - 13:52:23