Jak nainstalovat zadní kameru


kamera
0 0 votes
Hodnocení článku

Zadní kamera, známá také jako couvací kamera, vám umožní vidět, co je za vaším vozidlem, aniž byste se museli dívat dozadu. Ačkoli je toto zařízení součástí standardní výbavy mnoha nových modelů automobilů, můžete si zpětnou kameru do svého vozidla přidat, pokud s ní nebylo vybaveno.

Zakoupení potřebného vybavení

 1. Koupit záložní kameru s možností montáže na konkrétní vozidlo. V zájmu bezpečnosti se ujistěte, že jste zakoupili zařízení speciálně určené jako couvací kamera. Zakoupením takového zařízení vyrobeného pro vaše konkrétní vozidlo bude jeho instalace snazší než u standardní kamery z trhu s náhradními díly. Abyste ji mohli snadno nainstalovat, hledejte kameru, která se montuje na registrační značku nebo přímo za ni.

o    Záložní kamery hledejte v obchodech se spotřební elektronikou.

 1. Pokud si chcete ponechat stávající zpětné zrcátko, pořiďte si externí monitor. Externí záložní monitor je malá video obrazovka, která se připevňuje na čelní sklo podobně jako GPS. I když zabírají více místa než interní monitory, jsou externí monitory mnohem přehlednější a v případě potřeby je lze snadno vyměnit.

o    Pokud chcete, můžete místo nich použít standardní videomonitor. Mějte však na paměti, že nemusí mít všechny funkce jako zařízení určená pro použití se záložními kamerami.

 1. Zakupte si interní monitor, abyste získali méně rušivé zařízení. Interní zálohovací monitor je plně funkční zpětné zrcátko, které uvnitř skla obsahuje malou obrazovku. Některé interní monitory se připevňují na stávající zpětné zrcátko, jiné však původní zrcátko zcela nahrazují.

o    Většina interních monitorů se vypne a zmizí, když se nepoužívají, což z nich činí ideální volbu, pokud chcete zachovat vzhled svého vozu.

 1. Kupte napájecí a video kabely, pokud je kamera a monitor neobsahovaly. Pro většinu instalací zpětných kamer budete potřebovat rozbočovací kabely pro kameru a monitor s konektory pro video a napájecí kabely, 2 napájecí kabely s holým vodičem a video kabel RCA.

o    Většina instalačních sad tyto kabely obsahuje, ale některé mohou vyžadovat jejich dokoupení zvlášť.

o    Některé modely kamer používají místo standardních videokabelů bezdrátové vysílače.

Instalace kabelů kamery

 1. Sundejte zadní poznávací značku. Pomocí křížového šroubováku odstraňte každý ze šroubů, které drží zadní poznávací značku na svém místě. Poté štítek sundejte a odložte stranou.

o    Ujistěte se, že jste šrouby umístili na bezpečné místo, abyste je neztratili.

 1. Odstraňte vnitřní panel zavazadlového prostoru. Otevřete kufr a vyhledejte pevný vnitřní panel, který zakrývá opačnou stranu místa pro upevnění registrační značky. Poté za panel zasuňte nástroj na odstraňování obložení nebo jiné tenké zařízení a vypáčte jej.

o    Demontáží tohoto panelu odhalíte zadní komory kabeláže vozu.

 1. V oblasti uchycení registrační značky vyvrtejte malý otvor. Ujistěte se, že mezi držákem SPZ a zadní komorou elektroinstalace nejsou žádné překážky. Poté vytvořte malý otvor ve vozidle pomocí elektrické vrtačky vybavené rychloupínacím otočným vrtákem. Otvor zarovnejte tak, aby se nacházel přímo za místem, kudy povede napájecí a videokabel kamery.

o    Pro zjištění místa, kde vytvořit otvor, přidržte kameru na místě, kam ji hodláte namontovat. Poté si všimněte místa, kde se nachází její rozdělovací kabel.

o    Vytvořte otvor, který bude dostatečně velký, aby se do něj vešel napájecí a video kabel fotoaparátu.

o    Pokud narazíte na nějaké překážky, pokuste se je odstranit. Pokud to nejde, zjistěte, zda můžete vytvořit otvor v okolí.

o    Pro většinu prací budete potřebovat vrták o průměru mezi

 1. Okolo kabelu kamery umístěte gumovou průchodku. Před zavedením kabelu kamery do vozu na něj nasaďte gumovou průchodku poblíž konce, který se nerozděluje. Tyto malé gumové podložky, které jsou k dostání ve většině obchodů s domácími potřebami, udrží kabel na místě a zabrání úniku.

o    Vyberte průchodku, která je tak akorát velká, aby se vešla do vyvrtaného otvoru.

 1. Vyvedete kabel kamery do kufru. Protáhněte rozdvojku video a napájecího kabelu kamery vyvrtaným otvorem do kufru vašeho vozu. Ujistěte se, že jste jej pevně zatáhli, aby gumová průchodka zapadla do vyvrtaného otvoru.

o    Kabel vaší kamery by měl vést z vnější strany vozu do vnitřní strany vozu.

 1. Najděte 2 vodiče zpětného světla vašeho vozu. Vodiče zpětného světla jsou kabely, které spojují zadní světla vašeho vozu s palubní deskou. Jsou připojeny přímo k zadním světlům vašeho vozidla a obvykle se nacházejí v poklopu nebo kufru vašeho vozu.

o    Tyto šňůry vypadají u každého vozidla jinak, takže pokud je nemůžete najít, vyhledejte si informace o konkrétním modelu v návodu k obsluze.

 1. Odizolujte a oddělte šňůry zpětného světla vašeho vozidla. Pomocí odizolovače drátů nebo kleští odlepte gumu pokrývající dráty. Poté šroubovákem nebo jiným tenkým nástrojem propíchněte otvor uprostřed každého obnaženého drátu a oddělte jednotlivé žíly.

o    Z důvodu bezpečnosti se ujistěte, že tento úkon provádíte při vypnutém vozidle.

 1. Pojistěte vodiče kamery s vodiči zpětného světla. Připojte 1 z holých vodičů ke konektoru napájecího kabelu kamery. Poté prostrčte své holé vodiče středem odkrytých vodičů zpětného světla a stočte je k sobě. Kvůli bezpečnosti nezapomeňte spojené vodiče omotat elektrikářskou páskou.

o    Ujistěte se, že kladný (obvykle červený) holý vodič prostrčíte kladným vodičem zpětného světla a záporný (obvykle černý) holý vodič prostrčíte záporným vodičem zpětného světla.

Připojení monitoru

 1. Vede videokabel kamery do přední části vozu. V případě potřeby připojte kabel RCA k videokonektoru kabelu kamery. Poté jej protáhněte vozidlem do prostoru u pojistkové skříňky. V závislosti na modelu vašeho vozidla to obvykle provedete tak, že odlepíte strop automobilu nebo boční panely a protáhnete kabel odkrytou komorou.

o    U některých nákladních automobilů bude možná nutné vést videokabel skrz rámovou lištu vozidla.

o    Ve většině automobilů najdete pojistkovou skříňku pod volantem.

 1. Připevněte externí monitory na přední sklo. Pokud instalujete externí monitor, nejprve připevněte dodaný držák zařízení k čelnímu sklu podle přiloženého návodu výrobce. Poté monitor na držák zavěste.

o    Většina externích monitorů používá přísavný držák, jiné však mohou být vybaveny složitějším systémem uchycení.

 1. Interní monitory připevněte na zpětné zrcátko nebo držák zrcátka. U některých interních monitorů je třeba nové zařízení připevnit na stávající zpětné zrcátko. U jiných budete muset zrcátko sundat a monitor zasunout do již existujícího držáku zrcátka.

o    Některé interní monitory mohou být dodávány s vlastním montážním systémem, který budete muset připevnit k přednímu sklu vozu.

 1. Připojte rozbočovací kabel monitoru k pojistkové skříňce. V případě potřeby připojte napájecí a video kabel monitoru k zařízení. Poté veďte kabel od monitoru do prostoru vedle pojistkové skříňky.

o    Pokud chcete, použijte nástroj na odstranění obložení a vysuňte panel obložení hlavy přímo nad čelním sklem. Poté protáhněte kabel odkrytou komorou.

 1. Připojte kabel kamery monitoru ke kabelu RCA. Po nasměrování kabelu rozbočovače monitoru připojte video konec kabelu ke kabelu RCA kamery. Poté propojené kabely omotejte elektrikářskou páskou, aby držely pohromadě.

o    Pokud mají vaše kabely RCA a video kabely stejné konce, možná bude nutné zakoupit převodní kabel RCA samec na samici. Najdete je ve většině obchodů s elektronikou.

 1. Připojte napájecí kabel monitoru k pojistnému kohoutku. Připojte zbývající holý kabel k napájecímu kabelu záložního monitoru. Poté zasuňte kladný (obvykle červený) konec holého vodiče kabelu do otevřeného konce pojistkového kohoutku. Nakonec oba kabely spojte kleštěmi.

o    Pojistková odbočka je malý kabel, který převádí holý vodič na pojistkový signál. Najdete je ve většině obchodů s autodíly.

o    Pokud chcete, můžete nechat kabel s holým vodičem vypnutý a připojit napájecí kabel fotoaparátu k adaptéru do zapalovače. Tento adaptér pak zapojte do zásuvky zapalovače cigaret ve vašem autě, aby byl napájen.

 1. Zapojte pojistkový kohout do pojistkové skříňky. Vyhledejte pojistkovou skříňku a otevřete ji. Poté zapojte pojistkový kohout do otevřené pojistkové skříňky. V případě potřeby se podívejte na víko pojistkové skříňky nebo do návodu k obsluze vašeho vozidla, abyste zjistili, které sloty jsou otevřené.

o    Po připojení pojistky zvažte, zda všechny vodiče neslepit pomocí elektrikářské pásky, aby nepřekážely.

Montáž kamery

 1. Připojte záložní kameru k jejímu napájecímu a videokabelu. Po instalaci monitoru zpětného pohledu a všech potřebných kabelů kamery se vraťte na zadní sedadlo vozidla. V případě potřeby zavřete zavazadlový prostor a poté připojte záložní kameru k jejímu napájecímu a video kabelu.

o    Napájecí a video kabel vaší kamery by měl vyčnívat z otvoru, který jste vyvrtali v oblasti montáže registrační značky.

 1. Namontujte kameru na registrační značku. Pokud se kamera připevňuje k přední části poznávací značky, připevněte ji ke značce podle přiloženého návodu výrobce. Pokud se kamera připevňuje k zadní části poznávací značky, zarovnejte zařízení s upevňovacími otvory na značce a provlečte jimi šrouby.

o    Ve většině případů můžete kameru se zadním výhledem připevnit k zadní části poznávací značky pomocí šroubů, které jste dříve odstranili z vozu.

 1. Připevněte poznávací značku a obložení. Pomocí křížového šroubováku nasaďte zadní poznávací značku zpět na vozidlo. Jakmile ji znovu připevníte, pevně zatáhněte za SPZ a záložní kameru, abyste se ujistili, že jsou zajištěny.

o    Pokud jste tak ještě neučinili, znovu připevněte vnitřní panel kufru a další obložení vozidla tak, že je přitisknete zpět na vozidlo.

 1. Vyzkoušejte kameru, abyste se ujistili, že vše funguje. Před použitím nové kamery na veřejných komunikacích ji vyzkoušejte na bezpečném místě, například na příjezdové cestě. Pokud se zapne, umístěte za kameru velký odolný předmět, například popelnici, abyste zjistili, jak je obraz zkreslený. Pokud se nezapne, přečtěte si instalační příručku, kde najdete informace o řešení problémů.

o    V mnoha případech jsou poruchy zpětné kamery způsobeny uvolněnými nebo nesprávně zapojenými kabely.

Tipy

 • Ačkoli většina prodejců automobilů a mechaniků neinstaluje systémy zpětné kamery z dodatečného trhu, mnoho prodejen audiotechniky a elektroniky je instaluje.

Upozornění

 • Před prací s obnaženými nebo odizolovanými vodiči se ujistěte, že jste vůz vypnuli. Pokud se potřebujete dotknout obnažených vodičů, když je vůz zapnutý, nasaďte si gumové rukavice odolné proti nárazům.

Věci, které budete potřebovat

 • Zadní kamera
 • Zadní monitor
 • Konektorové kabely
 • Šroubovák s křížovou hlavou
 • Nástroj na demontáž lemů
 • Elektrická vrtačka s vysokým výkonemotáčivým vrtákem
 • Pryžová průchodka
 • Odizolovací kleště nebo kleště na dráty
 • Elektrická páska
 • Pojistkový kohout

 Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu pod tímto článkem jen za 50 Kč
Zobrazit formulář pro nákup
0 0 votes
Hodnocení článku
Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments

Další články z IZDoprava.cz

Stránka načtena za 2,07623 s | počet dotazů: 212 | paměť: 32810 KB. | 23.02.2024 - 21:46:17