Dopravu v centru Prahy ovlivní opatření v souvislosti s oslavami 17. listopadu


4 1 vote
Hodnocení článku

V pátek se v Praze konají oslavy k výročí 17. listopadu. V centru metropole budou zavedena dopravní omezení pro tramvajovou a automobilovou dopravu, některá s platností již od čtvrtka 16. listopadu. Týkat se budou především Národní třídy a Václavského náměstí, ovlivněna tím však může být doprava i v jiných částech města. Vzhledem k akci Korzo Národní bude od čtvrtka 16. listopadu na celé Národní třídě platit zákaz zastavení, pro automobilový provoz se ulice uzavře o půlnoci. V pátek 17. listopadu bude v úseku Újezd – Lazarská přerušen i provoz tramvají. Případná další opatření v městské hromadné dopravě v souvislosti s oslavami 17. listopadu budou uvedena na stránkách Dopravního podniku hl. m. Prahy. Na Václavském náměstí se v pátek uskuteční Koncert pro budoucnost 2023. Již od čtvrtka od 6:00 hodin bude platit zákaz zastavení v parkovacích pruzích v úsecích Opletalova – Wilsonova a Krakovská – Wilsonova pro všechna parkovací místa, zákaz bude platit až do soboty 18. listopadu 14:00 hodin. V pátek 17. listopadu od 12:00 hodin bude platit zákaz zastavení v parkovacích pruzích v úsecích Štěpánská – Krakovská pro všechna parkovací místa až do půlnoci. K částečné uzavírce horní části Václavského náměstí dojde v pátek 17. listopadu od 12:00 do 24:00 hodin, doprava zde bude převedena do parkovacích pruhů.

Dne 17.11. bude probíhat akce Korzo Národní, organizované už podesáté Spolkem Díky, že můžem, nabídne více než sto programových částí, do kterých se zapojí přes čtyři sta účinkujících. Nebude chybět tradiční Modlitba pro Martu, Obývák Václava Havla nebo Sametový brunch. Letošní jubilejní ročník pořádaný pod heslem Časy se mění zároveň nabídne i řadu novinek. Ty se zaměří na aktuální témata a společenské výzvy ve formě debat, divadla, instalací a výstav, vzdělávacích přednášek i workshopů. Podrobný program najdete na www.korzonarodni.cz.

Desítky umělců i zástupců občanské společnosti se vystřídají na pódiu Koncertu pro budoucnost, který se pod záštitou starostky Prahy 1 Terezie Radoměřské uskuteční od 16:30 do 22:00 hodin v horní části Václavského náměstí. Účast potvrdili Aneta Langerová, Igor Orozovič, kapely Buty a Dunaj, Vladimír 518 & Sifon… Ústřední téma letošního osmého ročníku – vztah mezi přírodou, člověkem a stroji – ve svých příspěvcích okomentují téměř dvě desítky řečníků. Bude mezi nimi architektka Eva Jiřičná, reportéři SeznamZpráv Václav Dolejší a Lucie Stuchlíková, novinářka věnující se romské publicistice Alice Sigmund Heráková, katolický kněz a filosof Tomáš Halík, polární bioložka Marie Šabacká či zakladatel Občanského fóra, politik a sociolog Ivan Gabal. Koncert je stejně jako každý rok otevřený všem, místo vstupného mohou návštěvníci věnovat dobrovolný příspěvek.

V Aleji Obětí totality na Újezdě se bude od 10:00 hodin konat pietní akt u příležitosti Dne boje za svobodu a demokracii, na Jungmannově náměstí pořádá KAN-Klub angažovaných nestraníků celodenní shromáždění na podporu demokracie. Iniciativa FÓR_UM z.s. zve k účasti v průvodu Sametové posvícení 2023, který vyrazí z Kampy a přes Karlův most, Betlémské náměstí i Ovocný trh zamíří do Hybernské ulice.

Od 20:00 hodin bude Národní divadlo před kamerami České i Slovenské televize hostit předávání Cen Paměti národa osobnostem, které ve svých životech prokázaly, že čest, svoboda a lidská důstojnost nejsou jen prázdná slova.

Od 10. do 18. listopadu se koná festival studentských pěveckých sborů Festa academica, který od svého založení v roce 2007 klade velký důraz na připomínku událostí 17. listopadu a je významnou součástí oslav výročí sametové revoluce. V Den boje za svobodu a demokracii nabídne hned dvě akce: od 10.45 hodin open-air hudební vystoupení na Národní třídě a od 17.00 hodin mši svatou se zpívanými vstupy v kostele sv. Voršily. Podrobné informace na www.festacademica.cz.

 

Zdroj:

Magistrát hl. města Prahy

Městská část Praha 1

Ilustrační foto:

B.Borová, IZDoprava.cz

 

 


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu pod tímto článkem jen za 50 Kč
Zobrazit formulář pro nákup
4 1 vote
Hodnocení článku
Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments

Další články z IZDoprava.cz

Stránka načtena za 2,14566 s | počet dotazů: 197 | paměť: 20456 KB. | 17.05.2024 - 17:51:36