Adventní trhy lákají návštěvníky i kapsáře


Při rozjímání u svařeného vína a hořícího dřeva je dobré myslet na několik věcí, které mohou návštěvníky adventních trhů ušetřit nepříjemných zážitků. Na co dát pozor a jaké triky mohou zkusit prodejci či kapsáři ve Vídni, Drážďanech, Bratislavě a dalších místech v sousedních zemích, zjistilo Evropské spotřebitelské centrum ČR.

Pokud člověk zjistí před nákupem nějaký nedostatek, měl by ho dobře zvážit. Například u zboží, deklarovaného jako ručně vyrobené či domácí, je vhodné zkontrolovat cedulku, kde musí být výrobce uveden – stejně jako datum spotřeby.

Velké množství lidí a jejich soustředění na nákupy vytváří prostředí, které se hodí kapsářům. Na jaké triky je dobré si dát pozor?

Policie v Rakousku varuje před vzrůstajícím počtem kapesních krádeží na adventních trzích. Je vhodné batohy a kabelky dobře zapnout a dávat pozor především na následující situace a triky:

  1. Zakopnutí: Jeden zloděj zakopne před obětí, čímž získá její pozornost, a druhý zloděj snadno odcizí kabelku či batoh.
  2. Tlačenice: V tlačenici u stánku se zloděj zezadu namáčkne na oběť a buď kabelku ukradne, nebo z ní vytáhne peněženku.
  3. Trik s mapou: Jeden zloděj se ptá na cestu, ukazuje mapu či mobil. Oběť se mu snaží pomoci, zatímco druhý zloděj jí vezme batoh či peněženku.
  4. Směna peněz: Zloděj požádá o směnu peněz, oběť vyndá peněženku a během chvíle ji nemá.
  5. Polití kečupem: Návštěvník vánočního trhu je „náhodně“ potřísněn kečupem nebo jinou tekutinou a při pokusu o čištění zmizí oběti peněženka z kapsy.

Další problémy mohou nastat při parkování. Možnosti parkování, parkovacích zón i městské dopravy z parkovišť typu P+R lidé najdou na webových stránkách jednotlivých měst. Varování pro řidiče pak přichází zejména z Rakouska, kde se na policie v období adventních trhů zaměřuje na řízení pod vlivem alkoholu. Pokuty mohou být velmi vysoké i v jiných zemích.

Více informací o vánočních trzích ve městech:

http://www.trhypraha.cz/uvod/vanocni-trhy-staromestske-namesti/

https://www.visitbratislava.com/sk/podujatia/vianocne-trhy-2018/

https://www.wien.info/cs/shopping-wining-dining/markets/christmas-markets

http://www.drazdany.info/vanoce

https://www.bavorsko.eu/vanocni-trh-v-pasove-bavorsko

http://www.zittau.de/cz/vanocni%20trhyhttps://www.mesto-goerlitz.cz/vanoce.html

https://www.mesto-goerlitz.cz/vanoce.html

 

Zdroj: Evropské spotřebitelské centrum ČR


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu pod tímto článkem jen za 50 Kč
Zobrazit formulář pro nákup

Další články z IZDoprava.cz

Stránka načtena za 2,18571 s | počet dotazů: 204 | paměť: 20403 KB. | 24.05.2024 - 07:09:17