Záhony v parcích i podél komunikací v centru Opavy budou vypadat jako rozkvetlé louky


DSC 0171

Výsadba letničkových záhonů je tradiční každoroční událostí. V Opavě doposud probíhaly výsadby převážně z předpěstovaných sazenic (aksamitník, begonie, pilea atd.). Tak tomu je také ve většině našich měst a obcí. V letošním roce se Technické služby Opava, s. r. o., ve spolupráci s odborem životního prostředí Magistrátu města Opavy rozhodly jít progresivním směrem a uskutečnily přímý výsev. Přímý výsev je typ založení květinového záhonu, kdy se semena letniček v přesně namíchané směsi vysévají na konci dubna přímo na připravený záhon, a tak odpadá předpěstování sazenic. Tato technologie sebou nese také rizika a nevýhody – záhony jsou několik týdnů po výsevu (6–8 týdnů) barevně neatraktivní, připomínají zaplevelené plochy. Růst rostlin a tvorbu květů ovlivňuje mimo jiné počasí.  Pestré květinové záhony připomínající louku, které jsou vysévané přímo na záhon, se staly fenoménem mnohých ekologicky smýšlejících měst. Zkušební záhon směsi letniček a trvalek vykvetl poprvé v Opavě loni uprostřed kruhového objezdu na ulici Těšínské. Pro velký úspěch se záhony tohoto typu rozšířily o další lokality:

U Fortny – při vstupu do obchodního centra Breda & Weinstein se můžeme těšit na květnatou louku s příměsí letniček „Karneval“ (tato směs se osvědčila na Těšínské).

Za Slezankou vykvete letničková směs „Orient“, která vyniká především teplými barvami od žluté přes oranžovou až po červenou.

U „Geodézie“ – prostor parčíku rozzáří letničková směs „Oranžová“.

Partyzánská u pěší zóny Šrámková – zde vyroste trvalá směs s přídavkem letniček  „Rondel“, která obsahuje 49 rostlinných druhů.

Náměstí Republiky – před kasinem v půlkruhových záhonech budou použity trvalé směsi s přídavkem letniček„Baroko“ a „Karneval“. Lze očekávat hru barev v efektní kompozici jednoletých druhů na záhonech již v roce výsevu.

Náměstí Republiky  – podél komunikace Krnovská plochu bývalých trvalkových záhonů zpestří oblíbená „Strakonická louka”, která je sestavena z 15 druhů letniček s rozdílnou dobou a délkou kvetení.

Městské sady obohatí trvalá směs „Zámecká louka“ v tónech modré a bílé s letničkovou směsí „Červánková“ pro efekt oranžových a žlutých květů v prvním roce.

Horovo náměstí zpestří květnatá louka s letničkami „Krasohled“, která kromě estetického působení nabízí zvýšený výskyt „jedlých druhů“.

Ukázky nabídek prodeje směsí pro přímý výsev najdou zájemci v nabídce firem prodávajících travní směsi. Pro osázení trávníků podél městských komunikací je směs RONDEL, která obsahuje 45 rostlinných druhů. Je to barevně působivá směs s vyšším podílem letniček, která je určena do intravilánu obcí. Použití této směsi je možné v těsné blízkosti zatěžovaných míst, jako jsou chodníky, lavičky, dětská hřiště, stezky pro cyklisty, kruhové objezdy, ostrůvky zeleně zasazené uvnitř komunikací, apod.

Informace o dalších možnostech najdou zájemci na webových stránkách http://www.agrostis.cz/data/pdf/agrostis_katalog_2015.pdf


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu pod tímto článkem jen za 50 Kč
Zobrazit formulář pro nákup

Další články z IZDoprava.cz

Stránka načtena za 2,12529 s | počet dotazů: 203 | paměť: 20207 KB. | 23.06.2024 - 23:42:53