V Žatci najdete Chrám chmele a tramvajovou zastávka bez tramvaje.
V Žatci se realizuje unikátní projekt, kterým chce město přilákat turisty. Podařilo se již realizovat moderně řešený Chrám chmele a opravit přilehlé komunikace. Doporučujeme k na návštěvě! Je to dobrý turistický cíl!
Téměř čtvrt miliardy korun stála přestavba žateckého předměstí. Prázdné chmelařské sklady a sušárny dostaly novou tvář a nový účel. Výraznou změnou prošly i komunikace, kde je vyhrazené parkoviště a unikátní tramvajová zastávka i s krátkým kolejovým úsekem. Zastávka připomíná historii plánované výstavby tramvaje, která měla být postavena v průběhu 19. století. Doprava se v té době dostávala do popředí zájmu spolu s rozvojem průmyslové výroby. V Žatci byl roku 1826 postaven přes řeku Ohři jeden z prvních řetězových mostů v Evropě. Městská rada uvažovala také o stavbě městské elektrické dráhy, která měla sloužit osobní i nákladní dopravě. Plánovaná trasa o délce 3,5 km měla spojovat Okurkové náměstí s vlakovým nádražím. Problémem bylo překonání velkého stoupání a návrh na kombinaci tramvajovou dráhu s lanovkou se nepodařilo realizovat. Ještě v roce 1902 se myšlenka realizace tramvaje znovu oprášila a byl připraven nový projekt i s novým ocelovým mostem přes Ohři. Projekt byl schválen Městskou radou 17.5.1905 ale Ministerstvo železnic mělo další požadavky , které by stavbu výrazně prodražily. Tramvaje se v Žatci nedočkali a zastávka připomíná jen marnou snahu o její realizaci.
Vedle tramvajové zastávky však v současné zaujme návštěvníky Chrám chmele s moderně řešenou rozhlednou, ve které jezdí výtah s 3D projekcí letu nad Žatcem. Jedna ze sušáren chmele se změnila ve výstavní expozici a unikátní je i nový orloj, který zdobí motivy z pěstování a sklizně chmele. Nechybí ani kostlivec se zvonkem. Kolem ciferníku se otáčí malovaný kruh se zvěrokruhem a ručička ukazuje na obraz fáze pěstování chmele. Nechceme však popisovat všechny zajímavosti tohoto unikátního orloje. Pochválíme však architekta Vaníčka za námět a uměleckého kováře Petra Podzemského za skvělou realizaci. Celá ocelová konstrukce má rozměry 4x 6 metrů a je potažena měděným reliéfem.
Občerstvení najdete v restauraci u Chrámu piva, kde si v klidu vychutnáte žatecké pivo. Štamgasti jistě oceňují trezorky s vlastními půllitry a netradičně jsou řešeny i WC.
Ke Chrámu chmele vedou místní ukazatele a také je možné se orientovat podle hranaté rozhledny. V současné době je kapacita parkoviště pro návštěvníky dostatečná. Celý projekt je nápaditý a svým pojetím připomíná moderní expozice v zahraničí. Kombinuje se zde moderní technika, tradice, možnost stravování i unikátní umělecké dílo – orloj. A právě ten mi připadá nedoceněný. Umístění nad vchodem v úzké uličce mu uškodilo. Doporučujeme také větší propagaci celého objektu v dalších městech ČR.
Několik údajů o projektu Chrám chmele:
245 milionů korun stojí realizace staveb
211 milionů získalo město dotaci EU
224 schodů vede na vrchol rozhledny
40 metrů je vysoká 40 metrů
15 minut trvá jízda a promítání filmu ve výtahu
Žatec uspěl s žádostí o evropskou dotaci až na čtvrtý pokus.