V Bangui staví most ženijní specialisté
Most, který darovala Česká republika formou humanitárního daru Středoafrické republice spojuje městské části Bangui. Jeho výstavbu zajistili v místě italští ženisté za dozoru dvou českých vojáků – příslušníků 15. ženijního pluku. Most by měl napomoci ke zlepšení životních podmínek obyvatel Bangui, kde byl během konfliktu zničen původní most přes vodní kanál, který zajišťoval pohyb obyvatel a přepravu nákladů mezi jednotlivými městskými obvody v hlavním městě. V centru města jsou totiž cesty a ulice nesjízdné, mosty zničené, což ztěžuje celkovou dopravu po městě.
Existence tohoto mostu je velmi důležitá i pro přísun humanitární pomoci do oblasti. „Most je pro místní jako dar z nebe,“ uvedl nadporučík Dalibor Coufal z 15. ženijního pluku, který je společně se svým kolegou rotným Miroslavem Tůmou přímo v Bangui, kde dozorují stavbu mostu, a dodává, že pro něj osobně je to neocenitelná zkušenost, protože musel řešit řadu technických problémů v mezinárodním prostředí a složitých podmínkách.
Unikátní mezinárodní operace, na které se podílelo několik států, se tak úspěšně chýlí ke konci. Předcházela tomu nejen náročná logistická operace, ale také společné mezinárodní úsilí celoevropského rozměru, které odstartovalo v září loňského roku návštěvou středoafrické ministryně bez portfeje Marie Noelle Koyara na velitelství mise EUFOR RCA. Její žádost o pomoc při zajištění přemostění, se kterou se obrátila na evropské síly, se dočkala pozitivní reakce. Bylo osloveno několik států včetně České republiky, která má ve Středoafrické republice své vojenské pozorovatele OSN a v Mali vojáky v rámci výcvikové mise EU.
Na konci září požádal velitel mise EU ve Středoafrické republice (EUFOR RCA) Českou republiku o poskytnutí provizorního přemostění. „Na základě tohoto požadavku se v říjnu uskutečnila koordinační jednání na úrovni expertů Ministerstva obrany, Ministerstva dopravy, Ministerstva zahraničních věcí, Ministerstva financí a Správy státních hmotných rezerv, kde byly posouzeny možnosti a upřesněny jednotlivé podmínky, za kterých bude možné akci realizovat,“ konstatoval zástupce náčelníka Generálního štábu AČR – ředitel Společného operačního centra MO generálmajor Jiří Baloun, který za českou stranu koordinoval jak přípravné kroky k poskytnutí daru, tak technické specifikace.
„Vlastnímu poskytnutí mostu předcházelo technické posouzení jeho vhodnosti pro tuto oblast přímo v místě příslušníky mise EU,“ dodává generál Baloun. Po upřesnění specifikací poskytla těžkou mostovou soupravu o délce 24 metrů Správa státních hmotných rezerv ze svého skladu v Soběslavi. Odborníci z Univerzity obrany z Brna pod vedením plukovníka Pavla Maňase, který má zkušenosti z projektování mostů z povodní, zpracovali potřebnou dokumentaci včetně návrhů technického řešení přemostění. V polovině prosince nakonec zamířilo z Pardubic do Afriky celkem 141 kusů palet, na kterých byla rozložena mostová souprava poskytnutá Správou státních hmotných rezerv, o celkové hmotnosti 45 tun. Přepravu zajistilo Švédsko v rámci svých vyčleněných hodin v programu strategické přepravy SALIS.
„Vybrali jsme také dva ženijní specialisty z 15. ženijního pluku, kteří odletěli na počátku ledna přímo do Středoafrické republiky, aby dozorovali celou výstavbu mostu, kterou realizovali italští ženisté,“ popisuje jednotlivé detaily unikátní mezinárodní logistické operace generál Baloun. Jejich bezpečnost na stanovišti zajišťovali příslušníci Mnohonárodního praporu EUFOR.
„Most ulehčí třetímu, pátému a druhému městskému obvodu v Bangui. Je důležité, aby odstranil nejen fyzické překážky mezi těmito obvody, ale zbořil i překážky mezi komunitami,“ konstatoval nový velitel sil EUFOR generál Jean-Marc Bacquet a ocenil, že vše proběhlo podle plánu.
Po všech přípravách byla instalace mostu provedena 12. a 13. ledna 2015. Následně byly dodělány potřebné nájezdy a most „Anežky České“, jak jej pojmenovaly české děti, prochází nyní zkušebním provozem a posledními zátěžovými zkouškami před uvedením do plného provozu.
Zdroj: MO ČR