Starý železniční most se přestěhuje do muzea


Most2
3.6 7 votes
Hodnocení článku

Zajímavou podívanou čeká v sobotu obyvatele a návštěvníky Prahy. Z historického železničního mostu přes ulici Dukelských hrdinů v Holešovicích se stane exponát Národního technického muzea (NTM). Správa železnic zahájí demontáž ocelové konstrukce z konce 19. století, kterou nahradí nová estakáda.

Most byl postaven v roce 1890 a sloužil železniční dopravě přes 130 let. Je to typický příklad příhradové nýtované konstrukce, která byla ve své době oblíbeným stavebním prvkem mostů. Nově se stane součástí Muzea železnice a elektrotechniky NTM, které vznikne v bývalém depu na Masarykově nádraží.

Snesení mostu bude probíhat za pomoci jeřábu LTM 1350, který zvedne celou konstrukci a přenese ji na podvalník s tahačem. Ten ji odveze v nedělních ranních hodinách do budoucího muzejního areálu. Poté se odstraní spodní stavba mostu, která uvolní místo pro základy budoucího přemostění.

Nová estakáda bude součástí modernizace trati mezi Prahou a Kladnem s odbočkou na Letiště Václava Havla. Konkrétně jde o úsek mezi pražskými Bubny a Výstavištěm. Stavba má zlepšit dopravní obslužnost a bezpečnost na trati.

Demontáž mostu ovlivní provoz v ulici Dukelských hrdinů, která bude od 15. do 24. dubna uzavřena. V úterý 25. dubna se obnoví provoz tramvají, auta se na komunikaci vrátí 15. května.
Převod starého mostu do majetku NTM byl součástí nové smlouvy mezi Správou železnic a NTM, kterou podepsali v březnu. Kromě mostu se také staly součástí sbírek muzea další technické zařízení, jako jsou přejezdová zabezpečení, sloupy trakčního vedení nebo litinové sloupy ze zrušeného zastřešení nástupiště ve stanici Řetenice.


  • Zdroj: Správa železnic, státní organizace
  • Foto: Pid.cz

Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu pod tímto článkem jen za 50 Kč
Zobrazit formulář pro nákup
3.6 7 votes
Hodnocení článku
Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments

Další články z IZDoprava.cz

Stránka načtena za 2,07176 s | počet dotazů: 212 | paměť: 20331 KB. | 17.06.2024 - 12:15:58