Začíná stavba další části Velkého městského okruhu v Brně


Stavba
1.5 8 votes
Hodnocení článku

V Brně dnes začala stavba další části Velkého městského okruhu (VMO), který má zlepšit dopravu v druhém největším městě České republiky. Jedná se o úsek I/42 VMO Bauerova, který propojí jihozápadní část okruhu s plánovanou stavbou VMO Žabovřeská. Stavba bude stát 1,2 miliardy korun a má být dokončena do konce příštího roku.

Stavba I/42 VMO Bauerova je součástí projektu VMO Brno, který je rozdělen na osm úseků. Z nich jsou tři již zprovozněny a další čtyři jsou ve výstavbě nebo přípravě. Cílem projektu je vytvořit rychlé a plynulé spojení mezi vnějšími i vnitřními městskými částmi a odlehčit dopravě v centru města. VMO Brno bude také napojen na dálnice a evropské silnice.

Stavba I/42 VMO Bauerova zahrnuje rekonstrukci stávající silnice I/42, která je v současnosti ve čtyřpruhovém uspořádání bez středních dělících prvků. Ty budou doplněny spolu se zrušením úrovňových křížení a vybudováním dvou nových lávek pro pěší a cyklisty. Součástí stavby je také výstavba obslužné komunikace pro městskou hromadnou dopravu a parkovacích ploch pro návštěvníky koupaliště Riviéra, výstaviště a plánované multifunkční sportovní a kulturní haly.

„Silnice I/42 je v místě sice aktuálně ve čtyřpruhovém uspořádání, ovšem bez středních dělících prvků, které budou doplněny. Další závadou je téměř neomezený přístup z parkovacích ploch podél Brněnského výstaviště či úrovňové přechody pro chodce. V místě přitom projede téměř 17 tisíc vozidel denně. Často zde tak dochází k tvorbě kolon a kolizním situacím. V rámci stavby proto budou zrušena úrovňová křížení a dojde k vybudování dvou nových lávek. Místní a pěší doprava bude díky tomu vedena mimo samotný Velký městský okruh. Jedná se již o čtvrtou stavbu VMO, kterou v Brně aktuálně realizujeme. Všechny tyto stavby, tedy Žabovřeskou, Rokytovu, Tomkovo náměstí i Bauerovu zprovozníme již v příštím roce, což přispěje k výraznému zlepšení dopravní situace v Brně,“ uvedl při zahájení stavby generální ředitel ŘSD Radek Mátl. „Součástí je i výstavba obslužné komunikace pro městskou hromadnou dopravu a parkovacích ploch, které budou sloužit pro návštěvníky koupaliště Riviéra, výstaviště i multifunkční haly. S projektem VMO Bauerova souvisejí i další stavby v blízkém okolí. Jedná se například o tramvajovou smyčku Lipová, už zmíněnou halu nebo protipovodňová opatření na řece Svratce. Souběh tolika projektů je náročný, ale prozatím se nám daří všechny činnosti koordinovat tak, aby nebyla omezení větší, než je nezbytné. Vážím si také úspěšné a bezproblémové spolupráce s Ředitelstvím silnic a dálnic ČR,“ dodal primátor města Brna Markéta Vaňková.

Stavba I/42 VMO Bauerova je financována z Operačního programu Doprava 2014–2020 a z rozpočtu města Brna. Celková délka stavby je 1,2 km a její realizace potrvá 18 měsíců. Během stavby bude zajištěna průjezdnost silnice I/42 ve dvou pruzích v obou směrech. Omezení se budou týkat hlavně ploch podél silnice a přilehlých ulic. Řidiči i obyvatelé jsou žádáni o trpělivost a dodržování dopravního značení.


  • Zdroj: Ředitelství silnic a dálnic ČR
  • Foto: Harold / Wikimedia Commons / CC BY-SA 3.0

Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu pod tímto článkem jen za 50 Kč
Zobrazit formulář pro nákup
1.5 8 votes
Hodnocení článku
Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments

Další články z IZDoprava.cz

Stránka načtena za 2,41472 s | počet dotazů: 205 | paměť: 24686 KB. | 23.05.2024 - 21:25:06