Revitalizace Malostranského náměstí počítá s výrazným omezením parkovacích ploch
Historická centra západoevropských měst nabízejí návštěvníkům i jejich obyvatelům služby včetně promyšleného parkovacího systému. Praha má také svou vizi. Příkladem jsou přijatá opatření a plánovaná revitalizace na Malostranském náměstí. První proměnu má již náměstí za sebou. Od července 2016 bylo na dolní části náměstí zrušeno parkoviště. Prázdná plocha se tak stala prostorem pro odpočinek a konání kulturních akcí. V prostoru navíc přibyly stolky a židle v rámci projektu Pražské židle(estetickou úroveň a praktické využití nechme stranou). Parkovací místa zmizela bez náhrady. V okolí náměstí je převážně modrá parkovací zóna pro rezidenty. Pár parkovacích míst je podél jižní stěny chrámu sv. Mikuláše a Lichenštejnského paláce, ale i ta v budoucnosti zmizí.
Revitalizace Malostranského náměstí proběhne na základě studie Ateliéru Hájek, vítěze urbanisticko-architektonické soutěže. Nejbližším krokem by mělo být vydání územního rozhodnutí na konci února a stavebního povolení na konci května 2018. Poté bude vybrán ve výběrovém řízení dodavatel celé stavby. Termín dokončení prací je vzhledem k plánovaným archeologickým pracím těžko odhadnutelný, předpokládá se rok 2019. Jelikož je na území náměstí doloženo osídlení již z 8. a 9. století, začnou se hloubit na horní části náměstí již v březnu dvě archeologické sondy, které tuto skutečnost zdokumentují. Přítomnost archeologů bude poté doprovázet celou stavbu.
Cílem Revitalizace je celé náměstí více zpřístupnit pěším obyvatelům a návštěvníkům Prahy. Proto dojde k vymístění parkoviště z horní části náměstí, zúžení jízdních pruhů a rozšíření chodníků. Budou zachovány historicky doložené dlažby, obnovena ruční pumpa, instalována nová kašna, doplněny plynové lampy, které provázejí celou Královskou cestu, budou vysazeny další stromy na horní části náměstí a doplněn nový mobiliář – lavičky, odpadové koše, stojany na kola.
Známé jsou již i vizualizace budoucí podoby náměstí – k dispozici na: https://drive.google.com/open?id=1FmcXlWuQRTTfa_y9nMzUd1gSwNRoNzWz
Studie vypadá na pohled pěkně. Jako by se na náměstí zastavil čas. I v Německu můžeme podobně upravených historických center nalézt hodně. I tam jsou plochy náměstí bez aut, ale parkovací místa nezmizí a najdou je rezidenti a většinou i návštěvníci. Když už se provádí revitalizace veřejné plochy, pak je to včetně řešení parkování! Většinou pod náměstím, na kterých jsou lavičky, kašny i vzrostlé stromy, vybudují podzemní parkoviště nebo postaví parkovací domy v docházkové vzdálenosti. I tak je možné řešit veřejný prostor v historických městech.