Přípravné práce na dostavbě Pražského okruhu vstupují do další fáze


Přípravné práce na dostavbě Pražského okruhu, tzv. 511, a přeložky silnice I/12 Běchovice-Úvaly vstupují do další zásadní fáze. „Do půlky dubna budou hotovy podklady studie dopadů na životní prostředí EIA, jejichž schválení je hlavním předpokladem dalších prací na této pro Prahu stěžejní dopravní stavbě. Je jasně vidět, že naše společná pracovní skupina pracuje a výsledky jsou,” okomentovala postup příprav pražská primátorka Adriana Krnáčová na úterním setkání starostů dotčených městských částí, ministerstev, Ředitelství silnic a dálnic ČR a dalších organizací.

Dvě dokumentace EIA budou v čistopisech podány do 15. dubna. Následně se k jejich obsahu budou moci vyjadřovat dotčené subjekty včetně městských částí, zpracovány budou nezávislé posudky a ministerstvo vydá poté své rozhodnutí.  „Naše stanovisko vydáme do šesti měsíců od přijetí podkladů EIA,” přislíbil v této souvislosti ministr životního prostředí Richard Brabec, který připomněl i neblahé patnáctileté výročí od doby, kdy projekt získal poprvé EIA a dvakrát ji již ztratil.

Hlavní město také intenzivně vyjednává o kompenzačních a dalších opatřeních s dotčenými městskými částmi, které ještě více omezí potenciální negativní dopady této důležité dopravní stavby. Dostavba okruhu v uvedené části se přímo dotýká občanů devíti pražských obvodů a může mít výhledově vliv na zákaz nákladní dopravy v hlavním městě. „Jako Praha jsme rozhodnuti jít v rámci rozšíření zelených ochranných pásem daleko za původní požadavky. V souvislosti s výstavbou počítáme s novou zelení o výměře 250 hektarů, což je pro srovnání plochy druhý Kunratický les. Je to zásadní a významné navýšení zeleně i z celopražského hlediska,” zdůraznil náměstek pražské primátorky pro dopravu Petr Dolínek. Podle něj projekt provází celá řada i dalších pozitivních změn jak pro obyvatele, tak i pro životní prostředí. Jmenoval zvýšení protihlukových zemních valů a stěn či zářezy plánované vozovky do krajiny.

Vedle dokončovacích prací na podkladech pro EIA běží i další činnosti, které následně usnadní a zrychlí realizaci 511 a přeložky I/12. Ředitelství silnic a dálnic ČR (ŘSD) tak již například podle v úterý poskytnutých informací v mezičase vysoutěžilo dodavatele dokumentace pro stavební povolení a souběžně připravuje také již samotné podklady pro stavební povolení. To podle ŘSD umožní pokračovat bez dalších prodlev.

Hlavní město Praha bude nyní pokračovat také v komunikaci s jednotlivými městskými částmi. Uspořádat chce mj. sérii prezentací projektu 511 a I/12 a chystaných opatřeních přímo mezi obyvateli formou workshopů a diskusí.

 

Zdroj: TK MHMP


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu pod tímto článkem jen za 50 Kč
Zobrazit formulář pro nákup

Další články z IZDoprava.cz

Stránka načtena za 1,91328 s | počet dotazů: 195 | paměť: 20171 KB. | 17.06.2024 - 13:14:22