Praha plánuje vypsání nadlimitních veřejných zakázek týkajících se parkování


Na dnešním jednání schválila městská rada odůvodnění účelnosti vypsání předběžného oznámení nadlimitních veřejných zakázek k zónám placeného stání (ZPS), které by měla po schválení Zastupitelstvem hl. m. Prahy předběžně vypsat Technická správa komunikací hl. m. Prahy (TSK).

 „Celý systém zón placeného stání je zcela novou koncepcí, která si klade za cíl sjednocení dopravy v klidu na území Hlavního města Prahy. Impuls vzešel z některých dosud nezapojených městských částí, které cítí potřebu ochránit své rezidenty a místa s exponovanou potřebou parkování u stanic metra, zastávek a nádraží, nebo v blízkosti městských částí Prahy 1, 2, 3 a 7, které mají parkování zpoplatněné, a kde je v současné době prakticky nemožné zaparkovat,“připomněl náměstek primátora Jiří Nouza a dodal: „Zatím se jedná jen o první krok, který je procedurálně nezbytný k předložení tohoto záměru Zastupitelstvu, které následně rozhodne o vypsání oznámení veřejných zakázek nezbytných k realizaci nové koncepce zón placeného stání.“

Nová koncepce zahrnuje městské části Prahy 1 až 11, Prahu 13 a Prahu 18 a je načasována do etap. Pilotní projekt bude realizován již na podzim 2014. První etapa se plánuje na průběh roku 2015. Další etapy bude realizovat Praha postupně na základě projednání s dotčenými MČ. 

O novém systému jsme již informovali. Pro upřesnění připomínáme, že v systému ZPS budou zavedeny tři režimy parkování, rezidentní (modrá zóna), smíšené stání (fialová zóna) a návštěvnické stání (oranžová zóna). Změní se i základní provozní doba zón, která je navržena od pondělí do pátku od 8 do 20 hodin, s tím, že se počítá i s možnými odchylkami dle lokálních potřeb regulace dopravy. Novinkou je aplikace virtuálních parkovacích hodin (VPH), která bude přístupná z chytrých telefonů či internetu a umožní platbu parkovného moderním způsobem, ale stále zůstane zachována možnost platby přes parkovací automaty.

V nové koncepci je také kladen velký důraz na efektivnější kontrolu dodržování pravidel v ZPS. K tomu by měl sloužit monitoring parkování vázaný na registrační značku vozidla.

Související článek o nových parkovacích zónách z dubna 2014  http://www.zk4.cz/3V.

 

Zdroj: MHMP

 


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu pod tímto článkem jen za 50 Kč
Zobrazit formulář pro nákup

Další články z IZDoprava.cz

Stránka načtena za 1,99521 s | počet dotazů: 195 | paměť: 20233 KB. | 22.04.2024 - 22:49:03