Po 52 letech se do Prahy vrací trolejbusová doprava


0 0 votes
Hodnocení článku

Od 1. února 2024 začal provoz pravidelné linky 58, první novodobé trolejbusové linky v Praze. Tímto dnem tedy zaniká autobusová linka 140. První trolejbus do ostrého provozu vyjede z Palmovky ve čtvrtek. Dopravní podnik hl. m. Prahy pustil na zkušenou první trolejbus v říjnu 2022, a to na trať Letňany–Čakovice, kterou vybudoval v rámci projektu elektrifikace autobusové linky 140 (Palmovka–Miškovice). Tehdy se tak stalo symbolicky na den přesně 50 let po ukončení provozu trolejbusů v Praze a 5 let od zahájení pilotního provozu v Prosecké ulici. Město počítá s tím, že se metropole po dokončení všech plánovaných projektů stane největším provozovatelem trolejbusové dopravy v republice. „Trať pro elektrobusy z Palmovky do Miškovic je příkladem, kdy má elektrický pohon opravdu smysl. Částečně zbaví část Prahy emisí z dieselových motorů, což jako zástupci Prahy 8 naprosto vítáme,“ řekl starosta Prahy 8 Ondřej Gros (ODS).

„Dopravní podnik převzal 15 bateriových kloubových trolejbusů SOR TNS 18 pro linku 58 na konci roku 2023. Měl však výhrady, protože vozidla vykazovala dílčí závady a neměla potřebné dokumenty. Můžeme tak čekat, že po dobu několika dní na trase potkáme i dva velkokapacitní tříčlánkové bateriové trolejbusy Škoda-Solaris 24m,“ upozornil radní pro dopravu Tomáš Slabihoudek (TOP 09 a STAN).

„Změnou u trolejbusové linky 58 je oproti původnímu autobusu 140 nové umístění nástupní zastávky Palmovka v Zenklově ulici ve směru k Libeňskému zámku na stejném místě, kde zastavují tramvaje. To cestujícím usnadní přestupy. Navíc také zastavuje na zastávce Libeňský zámek ve směru na Prosek,“ dodal předseda komise pro dopravu Martin Jedlička (TOP 09 a STAN).

Úsek Letňany–Čakovice je součástí první plnohodnotné trolejbusové tratě postavené v Praze 50 let poté, co zde byl 15. října 1972 ukončen provoz trolejbusů. Trolejbusovou infrastrukturu začal DPP budovat v rámci projektu elektrifikace autobusové linky 140 z Palmovky do Miškovic, která se po jejím dokončení a zahájení plného provozu trolejbusů změní na trolejbusovou linku 58.

 

 

Zdroj a foto:

MÚ Praha 8


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu pod tímto článkem jen za 50 Kč
Zobrazit formulář pro nákup
0 0 votes
Hodnocení článku
Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments

Další články z IZDoprava.cz

Stránka načtena za 2,34114 s | počet dotazů: 214 | paměť: 20372 KB. | 19.07.2024 - 13:33:53