Plastové mříže uličních vpustí už zloděje kovů nelákají!
Problémy se zloději kovů řeší celá řada společností zajišťujících správu komunikací po celé České republice a Technická správa komunikací hl. m. Prahy (TSK) není výjimkou. Zloději kovů, kteří drobnými krádežemi uličních vpustí (UV) znepříjemňují život svému okolí, působí škodu na majetku hlavního města Prahy řádově za stovky tisíc ročně. Současně se dostávají do ohrožení nejen chodci, kteří mohou do nezakryté uliční vpusti spadnou, ale i cyklisté nebo řidiči. Jedním z řešení je výměna litinových mříží vpustí za plastové. Takovou cestu zvolila i TSK a plastové mříže jsou v Praze instalovány již od roku 2006. Nelze však vyměnit všechny mříže ve městě. V Pražské památkové rezervaci je řada atypický mříží, které za plastové nahradit nelze.
„Celkem je v Praze něco okolo 70 000 těchto odvodňovacích uličních vpustí ve správě TSK, a zhruba necelých 10% mříží je již vyměněno. Díky náhradě litinových mříží za plastové v rizikových místech, TSK každý rok snižuje objem finančních prostředků, které musí vynaložit,“ uvedl Ladislav Pivec, šéf TSK a dodává; „příkladně v roce 2011 bylo odcizeno celkem 488 těchto mříží a jejich výměna přišla TSK na 1,6 milionu korun, v roce 2012 už máme toto číslo zhruba o polovinu nižší, tedy 240 v celkové hodnotě 800 tisíc a v roce 2013 se dostáváme na číslo 146 v hodnotě necelých 490 tisíc.“
Nové typy mříží, pokud jsou správně orientovány, plně vyhovují také cyklistům. Jejich uspořádání žeber mříže zabraňují zaseknutí kola do uliční vpusti a umožňují snadnější a pohodlnější přejetí.
Jedním z dodavatelů plastových mříží pro různé typy odvodňovač pozemních komunikací je firma PolyPlasty s.r.o. V nabídce firmy jsou také plastové mříže pro mostní odvodňovače nebo plastové vtokové mříže pro zakrytí žlabů vedoucích napříč komunikací. Nabídku sortimentu najdou zájemci na stránkách firmy www.polyplasty.cz
Zdroj: TSK Praha