Od února 2017 se bude v Blansku parkovat podle nových pravidel


Analýzu parkování, využití parkovišť ve městě i v sídlištích a směrový průzkum přinesla studie Centra AdMaS VUT v Brně. K jejím výsledkům přihlédla rada města, která nově rozhodla o tom, která parkoviště budou zpoplatněna a v jaké výši. Nový systém parkování ve městě bude platný od 1. února 2017. Obecným doporučením zpracovatelů analýzy je, aby se do budoucna počítalo s deficitem parkovacích míst v dané lokalitě, aby se odbourala ilegální místa pro stání a aby se naopak vytvářely nové parkovací plochy. „Vzhledem k členitosti Blanska to není lehký úkol. Přesto jsme rádi, že se nám daří pracovat na postupné regeneraci blanenských sídlišť a v jejich rámci samozřejmě i na budování nových parkovišť. Aktuálně vzniklo čtyřicet nových parkovacích míst na sídlišti Sever, příští rok budeme v případě úspěšnosti v dotačním řízení v  tomto trendu pokračovat i na sídlišti Zborovce,“ uvedl místostarosta Jiří Crha.  Kromě revitalizace sídlišť se ale postupně rozšiřují parkovací místa i mimo sídliště. V posledních letech se podařilo vybudovat parkoviště u nádraží, vedle úřadu práce, v ulici Údolní nebo na Klepačově. Od konce září mohou lidé využít sto třiceti osmi nových parkovacích míst v rámci nového parkoviště u nemocnice.

Na placených parkovištích bude stání nově zdarma o sobotách. Vedení Blanska se totiž rozhodlo podpořit prodejce ve středu města a pokusit se tak o vytvoření obdobných podmínek, jaké platí v případě supermarketů a velkých obchodních center. „O víkendu bude zdarma rovněž parkování na parkovišti se závorovým systémem u nemocnice,“ upřesnil Jiří Charvát, který také připomněl, že parkoviště u úřadu práce a za cykloprodejnou na ulici Poříčí zůstanou i nadále nezpoplatněna.

Rada města Blanska rovněž schválila nový ceník parkování. Za první půlhodinu parkování tak zaplatíme jednu korunu. Každá další pak přijde na deset korun. Cena parkovacích karet se nemění. Další novinkou bude stání u pošty systémem parkovacích hodin. Ty budou k dispozici zdarma zhruba od půlky ledna příštího roku přímo na poště nebo v Blanenské informační kanceláři Blanka.

„V tomto případě jsme se zcela ztotožnili se závěrem odborné analýzy. Vzhledem k předpokladu vysoké obrátkovosti v těchto místech bude parkování po dobu jedné hodiny zcela zdarma. Podmínkou je však označení času na kotoučových hodinách za čelním sklem vozidla, což bude i předmětem namátkové kontroly ze strany Městské policie Blansko,“ uvedl na závěr Petr Rizner, vedoucí odboru komunální údržby.

S uvedenými změnami, které vstupují v platnost 1. února 2017 bude souviset i úprava dopravního značení.

Je zřejmé, že analýza parkování zohlednila místní možnosti s ohledem na obyvatele i podnikatele a vedení města má zájem dopravu v klidu opravdu řešit. Je zajímavé, že se město rozhodlo pro kombinaci různých forem regulace parkování ( parkovací poplatek, parkovací hodiny). Další příznivou informací je, že město plánuje počet parkovacích míst ve městě zvyšovat.  

Zdroj: Blansko


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu pod tímto článkem jen za 50 Kč
Zobrazit formulář pro nákup

Další články z IZDoprava.cz

Stránka načtena za 2,00339 s | počet dotazů: 197 | paměť: 20151 KB. | 19.06.2024 - 20:59:11