Města se snaží řešit nedostatek parkovacích míst stavbou parkovacích domů


O stavbě parkovacího domu v Českých Budějovicích nedaleko centra města se mluví již několik let. Letos by se konečně měla situace změnit. Zahájení výstavby parkovacího domu naproti zimnímu stadionu a správní budově společnosti E.ON je za dveřmi. Ve čtvrtek 3. října 2013 byl ukončen provoz parkoviště na rohu ulic F. A. Gerstnera a Goethova, aby na tomto místě mohl v následujících měsících vyrůst komplex pro dvě stovky aut. Přípravné práce před stavbou nového parkovacího domu začnou v říjnu, samotná výstavba bude zahájena o měsíc později a stavba by měla být dokončena koncem roku 2014. Kapacita nového parkovacího domu bude kolem dvou set míst, z toho 150 bude k dispozici pro veřejnost. Investorem stavby je společnost CB PARKHAUS s.r.o., za kterou stojí českobudějovický podnikatel Jaroslav David společně s Karlem-Heinzem Griegerem.

 V Šumperku se vedení radnice rozhodlo stavět parkovací dům na  sídlišti a měl by se tak vyřešit palčivý problém s nedostatkem odstavných míst v panelové zástavbě. Ve Finské ulici  by se měl začít stavět v příštím roce patrový parkovací dům s kapacitou cca 100 míst. Město se letos pustilo do příprav přístupových komunikací. Nový parkovací dům bude zasazen do terénu tak aby byl přístup ze dvou komunikací. Dle předběžných odhadů bude  parkování zdarma.

Stavbu parkovacího domu zvažují také radní v Hradci Králové. Byl by to už třetí parkovací dům ve stotisícovém Hradci Králové a  mohl by být  v areálu Gayerových kasáren poblíž historického centra města. Zastupitelstvo města už  vzalo na vědomí záměr soukromé parkovací společnosti ISP Hradec Králové o výstavbě parkovacího domu o kapacitě 250 automobilů.  Firma ISP (dříve Atol) provozuje parkovací systém ve městě od ledna 2007 na základě třicetileté koncesní smlouvy udělené hradeckou radnicí. Za peníze vybrané z parkování má postavit nejméně 1000 parkovacích míst. Polovinu závazku firma splnila v roce 2009, když otevřela garáže Katschnerka s 500 místy. Od roku 2007 veřejnosti také slouží garáže s 425 místy v novém sídle hradeckého kraje. Garáže v kasárnách by měly pomoci řešit úbytek parkovacích míst po chystané rekonstrukci historického Velkého náměstí, které v současné době slouží jako velké parkoviště.

Firma ISP patří soukromé stavební společnosti BAK Trutnov. Město Hradec Králové nyní jedná o koupi majoritního podílu v ISP. Loni ISP zvedla zisk o čtvrtinu na 11,8 milionu korun. Tržby firmě vzrostly o jedno procento na 46,7 milionu korun. Město do systému parkování žádné své peníze nevkládá.


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu pod tímto článkem jen za 50 Kč
Zobrazit formulář pro nákup

Další články z IZDoprava.cz

Stránka načtena za 2,29663 s | počet dotazů: 182 | paměť: 19986 KB. | 13.07.2024 - 00:11:44