Letošní ročník projektu Po stopách šlechtických rodů je věnován Harrachům
Cílem 13. ročníku projektu Národního památkového ústavu Po stopách šlechtických rodů je představit starobylý rod Harrachů. Slavnostní zahájení se konalo v prostorách proslulých harrachovských skláren. Po stopách šlechtických rodů je projekt, který Národní památkový ústav organizuje ve spolupráci s Ministerstvem kultury České republiky a dalšími vědeckými a paměťovými institucemi. Cílem je výzkum a prezentace odkazu šlechtických rodů zemí Koruny české, jejichž někdejší rezidence Národní památkový ústav spravuje. Letos uplyne několik významných výročí, což dává příležitost tento starobylý rod připomenout. Přesně před 400 lety nastoupil Arnošt Vojtěch z Harrachu na pražský arcibiskupský stolec a zároveň je tomu 400 let od sňatku Isabely Kateřiny z Harrachu s Albrechtem z Valdštejna. Harrachové byli s českými zeměmi velmi silně spjati a zanechali v naší historii hlubokou stopu.
„Harrachové a sklářství patří k sobě, proto jsme letošní ročník zahájili právě zde, abychom připomněli jeden z velkých odkazů tohoto rodu. Projekt bude pokračovat dalšími aktivitami jak na objektech Národního památkového ústavu, tak v dalších bezmála třiceti institucích, které se k projektu přidaly. Chystáme několik přednáškových cyklů, speciální prohlídky a samozřejmě také kulturní akce. Za hlavní výstupy projektu považuji vydání dvou monografií a také obnovu části hostinských pokojů na zámku Hrádek u Nechanic a kaple v Janovicích u Rýmařova,“ shrnuje letošní náplň projektu generální ředitelka Národního památkového ústavu Naďa Goryczková.
„Sklárna a minipivovar Novosad a syn pokračuje v tradici poctivého sklářského řemesla a dnes, právě u příležitosti zahájení projektu Po stopách šlechtických rodů, doplňujeme stálou expozici skla o exponáty se vztahem k Harrachům, které nebyly veřejnosti dosud představeny. Pevně věřím, že probíhající projekt zvýší zájem veřejnosti jak o historii a Harrachy, tak o sklářství a jeho tradici, neboť právě toto odvětví patří k jednomu ze symbolů naší země,“ komentuje zahájení projektu František Novosad, majitel sklárny.
V letošním roce si připomínáme také 70 let od zpřístupnění zámku veřejnosti. Právě toto letní lovecké a reprezentační sídlo Harrachů bude společně se zámkem Janovice u Rýmařova hlavním objektem letošního harrachovského roku.
Více o projektu se dozvíte zde.
Zdroj a foto:
Národní památkový ústav