Do amerických měst míří tramvaje z Ostravy


Do amerického Seattlu zamíří koncem května poslední ze sedmi tramvají INEKON 121-TRIO Seattle First Hill Streetcar, vyrobených ve spolupráci společnosti INEKON GROUP a ostravského městského podniku EKOVA ELECTRIC. Ve středu 6. května se jí v rámci testování projel i primátor Tomáš Macura.

Ostrava se řadí mezi světové výrobce tramvají řadu let. Vývoj a výroba nové tramvaje na bateriový pohon přináší novou perspektivu. Hodnota sedmi dosud objednaných souprav pro americký Seattle dosahuje 30 mil. dolarů. Čtyři z nich byly vyrobeny kompletně v Ostravě, další tři jsou kompletovány na americké půdě za účasti dvou desítek ostravských odborníků. Jak informoval Radoslav Hanzelka, předseda představenstva EKOVY ELECTRIC, která je stoprocentní dceřinou firmou Dopravního podniku Ostrava, celkem se do realizace objednávky během šesti měsíců postupně zapojilo zhruba 80 zaměstnanců.

Důležitý pro obě české firmy je fakt, že americký partner navýšil kvůli plánovanému rozšiřování tramvajové sítě opci na nákup unikátních českých tramvají na bateriový pohon z původních devatenácti na pětadvacet kusů. Celková výše kontraktu by tak mohla vzrůst až na 110 mil. dolarů, to je asi 2,7 miliardy korun. Podle slov předsedy představenstva společnosti INEKON GROUP Josefa Huška čeští výrobci navíc uspěli v tendru na dodávku tramvají do státu Oklahoma a nyní vedou jednání o kontraktu na dodávku pěti souprav s možnou opcí na dodávku dalších strojů.


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu pod tímto článkem jen za 50 Kč
Zobrazit formulář pro nákup

Další články z IZDoprava.cz

Stránka načtena za 2,05839 s | počet dotazů: 190 | paměť: 20211 KB. | 22.04.2024 - 19:26:58