Přecenění vlastních sil a nedostatečné vybavení jsou příčinou vážných cyklistických nehod


Ve středu 13.8.2014 se těžce zranil mladý cyklista, když sjížděl na horském kole modrou sjezdovku na Medvědíně ve Špindlerově Mlýně. Tato sjezdová dráha se v létě běžně užívá jako cesta či cyklistická stezka, může být nicméně pro neopatrné cyklisty nebezpečná. Mladíkovi  zřejmě selhaly brzdy, v zatáčce nedokázal zahnout a vlétl do lesa. Vzápětí se pak zřítil z asi šestimetrového srázu do horské rokle. „Naštěstí nehodu viděli svědci, kteří zastavili kolemjedoucího hajného, a ten nás zavolal. Kdyby cyklistu neviděli, mohlo to pro něj být osudné. Jel totiž sám, asi bez mobilního telefonu, a pokud by se snažil z rokliny křičet o pomoc, zřejmě by jej nikdo neslyšel,“ popsal okolnosti nehody Pavel Jirsa, zástupce náčelníka Horské služby Krkonoše.

K nehodě ihned vyrazili dva záchranáři HS, jeden na terénní čtyřkolce, druhý v terénním automobilu s potřebným zdravotnickým vybavením. Na místě zjistili, že u zraněného je už jeden ze svědků, shodou okolností lékař-anesteziolog. Spolu s ním zjistili, že cyklista utrpěl poranění hlavy, hrudníku a pánve. Zároveň s tím měli podezření na poranění páteře. „Mládenec zřejmě neměl přilbu, alespoň jsme ji nikde nenašli. I jeho kolo nebylo zrovna v takovém technickém stavu, aby si mohl dovolit takto náročné sjezdy,“ doplnil k dnešnímu výjezdu Pavel Jirsa s tím, že záchranáři vzhledem k rozsáhlým zraněním požádali o spolupráci vrtulník Letecké záchranné služby z Hradce Králové.

Posádka vrtulníku pak na místě vysadila lékaře a záchranáře, a protože terén nebyl vhodný k přistání, poodlétla jinam. Tým pak mladíka zajistil, pomocí navijáku vytáhl v nosítkách na cestu a spolu s posádkou pak zraněného po opětovném příletu naložili do vrtulníku. Ten jej poté transportoval k dalšímu ošetření do nemocnice. „Musím opět připomenout, že především v horském terénu je nutností používat bezpečnostní cyklistickou přilbu. Stejně tak je naprostým hazardem vydávat se do zdejšího náročného terénu na kole, které není v dobrém stavu a hrozí jeho porucha během jízdy,“ důrazně varoval návštěvníky Krkonoš a zejména cyklisty P. Jirsa.

Uvedená nehoda není nijak ojedinělá. Jen od začátku srpna „zaměstnávají“  v horském terénu cyklisté záchranáře a členy Horské služby. Pro upřesnění uvádím nehodu, která se stala 4.8.2014 na Šumava. Sedmatřicetiletý cyklista se těžce zranil po pádu během jízdy v prostoru bikeparku v Lipně nad Vltavou, Horská služba musela požádat o pomoc vrtulník. Zranění na hlavě způsobilo muži velmi značné odtržení pokožky. Členové HS mu proto poskytli sterilní krytí a čelo pečlivě obvázali. Vzhledem k tomu, že cyklista během jízdy neměl přilbu, ani jiné potřebné vybavení, nemohli vyloučit zásadnější vnitřní poranění.

Další úraz se stal 3.8.2014 na Lysé Hoře. Došlo zde k vážné nehodě cyklistky, která sjížděla po asfaltové silnici z Lysé Hory. Ihned po nahlášení na  dispečink HS na místo vyjela terénní 4-kolka se dvěma záchranáři. Jelikož zraněná cyklistka byla ve vážném stavu požádali záchranáři HS a spolupráci LZS Ostrava. Po prvotním ošetření byla pacientka transportována k vrtulníku a následně do nemocnice.

 

 

Zdroj: HS

 


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu pod tímto článkem jen za 50 Kč
Zobrazit formulář pro nákup

Další články z IZDoprava.cz

Stránka načtena za 2,01221 s | počet dotazů: 191 | paměť: 28593 KB. | 01.03.2024 - 18:30:29