České dráhy zahájily testování modernizovaného bezbariérového vozu pro dálkovou dopravu


oddil Bbdgmee 300x225
0 0 votes
Hodnocení článku

Interiér vozu Bbdgmee

Jedná se o modernizované vozy řady Bbdgmee, které byly vyráběny v letech 1987 a 1988 ve východoněmecké vagónce v Bautzenu a ve své době patřily mezi nejmodernější vagóny v tehdejším „východním bloku“ s maximální rychlostí až 160 km/h. Jednalo se také o jedny z prvních bezbariérových vozů ve střední a východní Evropě.

Rekonstruované vozy nabídnou cestujícím a vozíčkářům klimatizované prostory, novou nástupní plošinu, elektrické zásuvky 230 V 50 Hz, nové moderní stolky nebo toaletu s uzavřeným systémem. Ještě během letošního roku budou první ze sériových vozů zařazeny do pravidelného provozu na linkách z Prahy přes Brno do Vídně, Bratislavy a Budapešti, z Prahy přes Olomouc do Ostravy, Žiliny a Varšavy nebo z Prahy do Mnichova.    

Modernizované vozy mají rozdělen interiér do několika částí, ve kterých jsou umístěny čtyři klasické šestimístné oddíly, jeden dvanáctimístný otevřený oddíl, nástupní prostory se zdvižnou plošinou pro nástup vozíčkářů, bezbariérově řešené WC, speciální oddíl pro umístění invalidních vozíků a služební oddíl. V jednom z nástupních prostorů jsou umístěny stojany pro 6 jízdních kol.

Vůz je vybaven moderními, textilem potaženými sedačkami. U vybraných míst jsou nově řešené stolky vhodné pro práci nebo stolní hry a elektrické zásuvky 230 V 50 Hz pro napájení drobné elektroniky cestujících, např. mobilní telefony nebo notebooky.  K bezpečnosti cestování přispávají nové nástupní dveře pro cestující i pro nástup vozíčkářů. Jsou snadno ovládané tlačítky a za jízdy blokovány proti otevření. Podvozky typu GP 200 byly rekonstruovány, doplněny o magnetickou kolejnicovou brzdu a vůz je nově vybaven tzv. EP brzdou, která umožňuje vyšší stupeň bezpečnosti při jízdě tunely do délky 5 km.

Objem zakázky pro ČD zahrnuje modernizaci celkem 64 vozů, která bude ukončena v průběhu roku 2014. První vozy by mohly být v závislosti na úspěšném testování a schválení Drážním úřadem zařazeny do provozu již v letošním roce. Celkové náklady na modernizaci dosáhnou 1,5 miliardy Kč (bez DPH).

Zdroj : ČD


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu pod tímto článkem jen za 50 Kč
Zobrazit formulář pro nákup
0 0 votes
Hodnocení článku
Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments

Další články z IZDoprava.cz

Stránka načtena za 2,01754 s | počet dotazů: 204 | paměť: 20340 KB. | 23.04.2024 - 22:33:28