České Budějovice chtějí získat do své správy okružní křižovatky
Jedná se o okružní křižovatky na příjezdových komunikacích v směru od Tábora, Písku a Lišova. Vedení města je si vědomo, že příjezd do města je svým způsobem vizitkou samotného města, a to bez ohledu na to, kdo je správcem tohoto objektu. V případě jmenovaných okružních křižovatek je dosud starost o údržbu na Ředitelství silnic a dálnic. Vedení města České Budějovice však jedná se současným správcem o možnosti převzít uvedené objekty a věnovat úpravě středu křižovatky patřičnou péči. Potom by mohlo dojít i k jejich úpravě a případnému umístění výtvarných prvků z projektu letního festivalu Umění ve městě. Možná, že dojde i k pojmenování jednotlivých okružních křižovatek. Řidiči i obyvatelé města se jistě nechají úpravou křižovatek příjemně překvapit!
Okružní křižovatky jsou v současné době oblíbeným řešením pro křížení frekventovaných komunikací bez využití světelné signalizace. Střed křižovatky je řešen většinou zvýšenou plochou osazenou zelení. V mnoha našich i zahraničních městech je tento střed křižovatek na vjezdových komunikacích využíván také jako prezentace města. Upravené okružní křižovatky v centrech měst se často upravují tak, aby ladily s úpravou okolního veřejného prostoru.
Správa okružní křižovatky však vyžaduje nejen prvotní nápad, ale především pravidelnou údržbu a finanční prostředky na její zajištění. V Českých Budějovicích se na převzetí správy křižovatek připravují a plánují vyčlenit potřebné finanční prostředky v připravovaném rozpočtu města pro rok 2013.
Pro příklad uvádíme jednu ukázku ze Švýcarského města. Na fotografii je zachyceno „vyzdobení“ středu okružní křižovatky v Interlakenu . Na malé ploše se našlo místo na osvětlení, směrové a informační tabule, vlajky, dřevěné sochy a nechybí ani květiny. Ale do pestře vyzdobeného městečka tato úprava prostě patří. Naštěstí takovou „iniciativu“ od našich správců nikdo neočekává.
ZDROJ: ČB