Obří jeřáb přemístil zvoničku v Křídlech


0 0 votes
Hodnocení článku

Ojedinělá událost se odehrála ve čtvrtek 26. září 2024 v obci Křídla. Velký jeřáb vyzvedl zvoničku z 19. století a bezpečně ji usadil na nové místo. Zvonice v obci Křídla v okrese Žďár nad Sázavou je kulturní památkou evidovanou v Ústředním seznamu kulturních památek České republiky od roku 1958. Historie přesunu byla mezi obcí a památkáři projednávána už od 80. let 20. stol. Po řadě jednání byl přesun povolen již v roce 2002 rozhodnutím ministerstva kultury. Původně byla zvonička umístěna těsně v krajnici cesty, která se ve 20. století postupně rozšiřovala a navyšovala a stala se silnicí II/352 s rušným provozem. Jedním z důvodů povolení přesunu je četnost dopravního provozu, který stavbu ohrožoval a mohl znamenat i její zánik v případě nabourání. Vrstvením krajské komunikace se původně zvýšená úroveň podlahy uvnitř zvoničky dostala pod úroveň silnice. Vstup do zvonice byl přímo ze silnice, což bránilo běžnému užívání zvonice. Památku ohrožovaly přívalové deště, štuková výzdoba i konstrukce byla degradována vlínající vlhkostí a solemi, kterými je permanentně v zimních měsících udržována silnice.

Na jaře 2024 se starosta Lukáš Čech, kterého lze po právu považovat za jednoho z hlavních aktérů úspěšného přemístění, pustil do přípravy stavby a odstartoval jednání s příslušným orgánem památkové péče, kterým je krajský úřad. Po prvotních diskusích bylo jasné, že záchrana zvoničky vyžaduje zapojení širší skupiny odborníků různých profesí. Pro získání povolení krajského úřadu bylo potřebné vypracovat projekt obsahující reálný a bezpečný způsob přemístění cca 45 tunové kaple. Za dalšího z hlavních aktérů úspěšného přemístění, lze označit prováděcí firmu Jaroslava Bence. Jeho spolupráce se statikem, který všechny návrhy ověřil výpočty a statickým posudkem, byla nezbytností.

Přípravné i realizační práce zahrnovaly množství konzultačních setkání. Poslední z nich pouhé tři dny před přemístěním, kdy byl statikem i památkáři definitivně odsouhlasen provedený rozsah a způsob zabezpečení kapličky před transportem, tedy venkovní i vnitřní výdřevy. V té době už byla precizně připravena ocelová konstrukce, která umožnila přenést nadzemní část kapličky. Jednalo se o soustavu nosných ocelových U a I profilů bezpečně svařených s ocelovými pláty vloženými pod zdi kapličky v technicky nejnižší možné úrovni, na hranici cihelného a kamenného zdiva v úrovni soklu. Na tento nosný rošt byla následně navařena přenosná ocelová konstrukce dimenzovaná tak, aby mohla být zvonička přemístěna v celku. Oddělena byla před realizací pouze vrcholová část střechy, takzvaná makovička, která je v současné době souběžně opravovaná.

Z historie transferů nemovitých kulturních památek je u nás nejznámější přesun kostela Nanebevzetí Panny Marie v Mostu z roku 1975, který byl posunut po kolejích o 841 metrů. V Praze byla také v roce 1956 přesunuta kaple Máří Magdalény u Čechova mostu a v roce 2018 došlo k přesunu kaple sv. Jana Nepomuckého a Panny Marie v Ivančicích.

 

Zdroj a foto:

Kraj Vysočina


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu pod tímto článkem jen za 50 Kč
Zobrazit formulář pro nákup
0 0 votes
Hodnocení článku
Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments

Další články z IZDoprava.cz

Stránka načtena za 2,25871 s | počet dotazů: 226 | paměť: 21218 KB. | 02.01.2025 - 04:39:17