Vyplatí se jet trasu Praha – Ostrava elektrickým vozidlem?


Fotka od Grzegorz Adamus z Pixabay
1.1 10 votes
Hodnocení článku

Elektromobily mají mnoho výhod

Elektromobily jsou tišší a mají plynulejší jízdu než klasická auta. Tyto výhody jsou způsobeny absencí převodovky. Obvykle mají pod kapotou více elektromotorů, díky čemuž je výkon přenášený na kola efektivnější, zvyšuje se akcelerace a zlepšuje se celkový výkon. Jízdní charakter a ovladatelnost EV si vás zkrátka na testovací jízdě získá a za volant benzínového auta se vám už nebude chtít.

Elektromobily již nejsou jen pro lidi s mobilitou, kteří rádi experimentují s novými technologiemi. Pozvolný pokles cen je patrný již dnes a do roku 2025 by nové „bateriové vozy“ měly stát stejně jako stará auta se spalovacím motorem. Očekává se také pokles ceny samotné baterie, takže případná výměna nebude tak drahá.

Elektromobily šetří peníze za palivo

Na rozdíl od vozidel se spalovacím motorem mají elektromobily výhodu, protože spotřebují mnohem méně energie. Typické benzinové auto má statisticky účinnost nižší než 25 % (energie na kola). To znamená, že zbývajících 75 % energie se ztrácí jako teplo. Nebo pro použití v jiných systémech spalovacích motorů. Bez ohledu na výhody rekuperačního brzdění mají elektromobily účinnost více než 65 procent. Zbývajících 35 % tvoří energetické ztráty při nabíjení a ztráty pohonného systému (chlazení a ohřev bateriového systému).

Elektromobily jsou šetrné k životnímu prostředí

Mnoho řidičů, kteří této problematice příliš nerozumí, si myslí, že elektromobily = ekologie. Ano, elektromobily jsou podle posledních průzkumů obecně zelenější, ale není to tak jednoznačné, jak se nám snaží namluvit různá aktivistická hnutí a vlády jimi ovlivněné. Největším problémem je baterie, se kterou je těžké si poradit. Při správném zacházení však životnost takové baterie skončí, až když se přiblíží 1 milionu kilometrů. Takže v nejjasnějším světle není vidět auto na baterku. Jejich přínos pro životní prostředí závisí na mnoha faktorech.

Elektromobily na rozdíl od spalovacích motorů neprodukují žádné emise. Proto jsou ekologičtější alternativou. To platí i pro jejich výrobu. Elektřina je navíc obnovitelný zdroj, který si můžete vyrobit doma, takže elektrická vozidla jsou cestou k udržitelné budoucnosti.


Zdroje:


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu pod tímto článkem jen za 50 Kč
Zobrazit formulář pro nákup
1.1 10 votes
Hodnocení článku
Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments

Další články z IZDoprava.cz

Stránka načtena za 2,05047 s | počet dotazů: 194 | paměť: 24453 KB. | 17.06.2024 - 13:29:04