V září bude dokončena rekonstrukce vodní nádrže Plumlov


0 0 votes
Hodnocení článku

Stavební práce na bezpečnostním přelivu a pravobřežním opevnění na plumlovské přehradě běží dle harmonogramu. Povodí Moravy dokončilo práce na opevnění pravého břehu v těsné blízkosti přelivného objektu, stavbu železobetonových konstrukcí i kamenné obložení bezpečnostního přelivu. Práce se nyní soustředí na vývar pod hrází a přelivnou hranu bezpečnostního přelivu. „Celá akce byla velmi dobře naplánovaná a dbáme na pečlivou organizaci práce, díky tomu vše probíhá plynule dle harmonogramu. Podařilo se nám kompletně dokončit desku prvního vývaru a pět z celkem sedmi rozrážečů. Hotové jsou také propustky pro vypouštění vývarů. V řádu tří týdnů budou ukončeny všechny betonářské práce v obou vývarech a budeme pokračovat v realizaci kamenných obkladů v prostoru obou vývarů,“ popisuje průběh prací generální ředitel Povodí Moravy, s. p. Václav Gargulák.

Aby mohly práce na objektech pod hrází probíhat, museli vodohospodáři postavit potrubí, přes které převádějí odtok z nádrže. „Jedná se o provizorní potrubí o délce 150 metrů, kterým je převáděna veškerá vypouštěná voda z nádrže až do prostoru za rekonstruované vývary tak, aby nedocházelo k zaplavení stavby. Začátkem měsíc srpna pak bude potrubí demontováno a převáděný průtok přes VD Plumlov bude zajištěn standardní formou manipulace přes spodní výpustě,“ vysvětluje Gargulák. Kvůli bezpečnosti obyvatel pod hrází vodní nádrže je částečně snížená hladina v nádrži. V současnosti je hladina na kótě 271,9 m n. m. Přibližně tuto úroveň musí vodohospodáři kvůli bezpečnosti obyvatel udržovat až do ukončení stavebních prací.

Modernizace vodní nádrže Plumlov zajistí bezpečné převedení transformované desetitisícileté povodně a do budoucna zvýší úroveň bezpečného a spolehlivého provozu vodního díla. Jedná se o kompletní rekonstrukci přelivné zdi bezpečnostního přelivu, přespárování dlažby ve spadišti a na dně skluzu, kompletní rekonstrukci vývaru pod hrází, opravu opěrné paty a pomístní opravu pravobřežního opevnění.

Práce začaly v březnu 2021 a díky dobrému načasování potrvají jen do září 2022. Předpokládané náklady na stavební práce jsou 30,5 mil. Kč.

Údolní nádrž na řece Hloučele u Plumlova byla vybudována v letech 1922 až 1929. Do trvalého provozu bylo vodní dílo uvedeno 1. 8. 1936. Účelem vodního díla je ochrana před povodněmi, akumulace vody k vylepšení průtoků pod přehradou, rekreace, vodní sporty, rybí hospodářství a energetické využití v malé vodní elektrárně. Nádrž má celkový objem 5, 566 mil. m3, přičemž retenční prostor pro snížení povodní tvoří 2, 486 mil. m3.

Zdroj a foto: Povodí Moravy


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu pod tímto článkem jen za 50 Kč
Zobrazit formulář pro nákup
0 0 votes
Hodnocení článku
Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments

Další články z IZDoprava.cz

Stránka načtena za 2,13709 s | počet dotazů: 212 | paměť: 20514 KB. | 27.05.2024 - 01:07:03