V Olomouci mají unikátní světelnou fontánu.


0 0 votes
Hodnocení článku

Většina okružních křižovatek se staví na místech rizikového křížení komunikací a posuzuje se zejména jejich technické řešení. V Olomouci můžete posoudit, jak může být okružní křižovatka elegantně včleněna do určitého prostoru.

Kruhová křižovatka se světelnou fontánou se stala součástí úprav přednádražního prostoru, který mění výrazně tvář a převládají zde moderně řešené stavby. Unikátní světelná fontána má 21 symetricky rozmístěných průsvitných sloupů uvnitř. Původně se uvažovalo o vodní fontáně. Zvítězilo však bezpečnostní hledisko. Zkušenosti ze zahraničí ukazují, že je vhodné střed okružní křižovatky stavebně upravit tak, aby se zabránilo průhledu křižovatky. Okružní křižovatka v Olomouci má ještě zajímavě řešené vodorovné značení, které je částečně nahrazeno plastickým zvýrazněním ( dlažbou). Křižovatka odděluje individuální dopravu od autobusové a umožňuje vjezd a výjezd z nově vystavěných podzemních parkovišť ve všech směrech. Bezpečnostní audit křižovatky zpracovalo CDV Brno.

 

 

 

 

 

 

 

 

Řešení středu okružní křižovatky je skutečně ojedinělé. V Anglii dávají přednost různým úpravám zeleně, v dalších zemí EU jsou časté vodní fontány. Nejvíce mě však překvapila jedna okružní křižovatka ve  Švýcarsku. Tam byla umístěna lokomotiva.

.

.


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu pod tímto článkem jen za 50 Kč
Zobrazit formulář pro nákup
0 0 votes
Hodnocení článku
Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments

Další články z IZDoprava.cz

Stránka načtena za 2,20112 s | počet dotazů: 194 | paměť: 32688 KB. | 28.02.2024 - 16:13:09