V Mladé Boleslavi se staví výtah!


PC285595 300x225
5 1 vote
Hodnocení článku

 

Výtah v Mladé Boleslavi

Výtah v Mladé Boleslavi

Stavba výtahu je součástí rekonstrukce Ptácké ulice v Mladé Boleslavi, kde právě probíhají stavební práce. Na jaře roku 2012 bylo zahájení kácení zeleně a bourání staveb podél skalní stěny. Během první etapy stavebních prací se pokácely stromy a keře na skále pod hradem až ke křižovatce na most do městské části Čejetice. Po vykácení zeleně se začalo s pracemi na zabezpečení skály. Dál pokračovaly práce na výstavbě nového mostu přes řeku Jizeru do Čejetic a  práce na opravě Ptácké ulice, kde se počítá s výstavbou parkovacích ploch s kapacitou 200 míst, vybudováním chodníků , výstavbou cyklostezky a výtahu z Ptácké do Bělské ulice. Unikátní výtah spojí centrum s oblastí u řeky Jizery. Výtah je budován v blízkosti budoucí zastávky MHD, naproti mostu do Čejetic. Lidi se výtahem vyvezou ke staré vodárenské věži na konci Bělské ulice.

Na rekonstrukci  Ptácké ulice se městu  podařilo sehnat dotace od Evropské unie a agentury Czech Invest ve výši 130 milionů korun, Škoda Auto přispěje 33 miliony a zbytek nákladů ponese město. Investici zajišťuje sdružení firem H-Intes, SMP CZ a Compag Mladá Boleslav.

Stavba veřejného výtahu spojujícího ulice na dvou výškových úrovních není v našich městech běžná praxe. S využitím výtahů se však můžeme setkat v mnoha městech v Evropě, kde je výtah využíván jako možnost bezbariérové dopravy tam, kde je potřeba propojit dvě výškově rozdílná zastavěná území. Takový výtah najdeme příkladně ve švýcarském městě Bern. Jinak výtahy fungují bez problémů pro bezbariérový přístup ve stanicích pražského metre. Jedná se však o výtahy umístěné ve stanicích metra s navazujícím provozním režimem. Uvidíme, jak bude výtah v Mladé Boleslavi využíván a jak se taková stavba osvědčí.


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu pod tímto článkem jen za 50 Kč
Zobrazit formulář pro nákup
5 1 vote
Hodnocení článku
Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments

Další články z IZDoprava.cz

Stránka načtena za 2,29648 s | počet dotazů: 210 | paměť: 20441 KB. | 18.05.2024 - 05:10:38