Letecké muzeum Metoděje Vlacha se bude rozšiřovat


5 1 vote
Hodnocení článku

Zastupitelstvo Středočeského kraje odsouhlasilo odkup pozemků za účelem rozšíření Leteckého muzea Metoděje Vlacha v Mladé Boleslavi za necelých 15 milionů korun. Jedná se o 1,2 hektaru pozemků. Muzeum se dlouhodobě potýká jak s nedostatkem expoziční a depozitární plochy pro nově vznikající repliky historických letadel, tak také s nedostatkem prostoru pro další kulturní aktivity lákající návštěvníky leteckého muzea. Rozšíření tedy umožní nejen rozšířit sbírku exponátů, ale vytvoří i komfortní a kapacitní podmínky pro pořádání různorodých kulturních akcí, které bývají hojně navštěvovány. Majetkové vypořádání celé transakce komentuje radní pro oblast majetku a investic Libor Lesák: „ Současné uspořádání, kdy kraj byl vlastníkem pouze budovy muzea, nikoliv však okolních pozemků, bylo nevyhovující a do budoucna by bývalo mohlo zapříčinit řadu sporů a nežádoucích omezení ohledně přístupnosti budovy. Kromě pozemku pod budovou se jednalo i o část pozemku kolem budovy potřebných k provozování Leteckého muzea, a to včetně zpevněných ploch, parkovacích stání a umístění inženýrských sítí.“ Původním majitelem pozemků byl Aeroklub Mladá Boleslav, který plány kraje na rozšíření leteckého muzea odsouhlasil a souhlasil rovněž s odprodejem pozemků. „Původní majitel Aeroklub Mladá Boleslav nechal vypracovat odhad ceny pozemků. Oproti původní ceně, která činila téměř 19 milionů korun, se nám nakonec podařilo vyjednat 20 % snížení až na cenu necelých 15 milionů,“ uvádí radní Lesák.

Náklady na odkup pozemků budou hrazeny z investičního fondu Odboru kultury Středočeského kraje. Celkové náklady na realizaci projektového záměru, tedy rozšíření expoziční plochy, přístavby multifunkčních a výukových prostor a energetická opatření, jsou odhadovány na 80 milionů korun, přičemž kraj počítá s využitím dotačních výzev IROP, které by mohly pokrýt až 85 % celkových nákladů. Dalších zhruba 20 % pak nabídl uhradit Nadační fond Škoda auto.

Letecké muzeum Metoděje Vlacha v Mladé Boleslavi, které je pobočkou Muzea Mladoboleslavska, příspěvkové organizace zřízené Středočeským krajem, vzniklo v roce 2014 na severním okraji mladoboleslavského letiště. Muzeum navazuje na činnost Nadačního fondu letadla Metoda Vlacha, založeného městem Mladá Boleslav v roce 2001 na památku mladoboleslavského nadšence, který si roku 1912 postavil vlastní letadlo s automobilovým motorem. Nositelem projektu Leteckého muzea byl Středočeský kraj, kterému se za podpory Regionálního operačního programu Evropské unie podařilo dokončit stavbu s rozpočtem 150 mil. Kč. Stavba následně získala i prestižní cenu „Stavba roku 2014“.

 

Zdroj:

Středočeský kraj

Foto:

Robert Pokorný


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu pod tímto článkem jen za 50 Kč
Zobrazit formulář pro nákup
5 1 vote
Hodnocení článku
Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments

Další články z IZDoprava.cz

Stránka načtena za 2,43252 s | počet dotazů: 198 | paměť: 20091 KB. | 25.06.2024 - 15:06:16