V Karlovarském kraji začíná výstavba dvou nových nádražních budov


4 1 vote
Hodnocení článku

Aš a Chodov jsou dvě stanice, kde Správa železnic začíná s výstavbou nových výpravních budov. Stavby jsou navržené k financování z evropského finančního fondu Nástroje pro oživení a odolnost (Recovery and Resilience Facility – RRF) v rámci Národního plánu obnovy.  Ve stanici Chodov na Karlovarsku bude nový objekt situován nedaleko vstupu do nového podchodu, vybudovaného v rámci výstavby moderních nástupišť. Stávající výpravní budova je ve špatném stavebně-technickém stavu, provozní náklady jsou příliš vysoké. Nová výpravní budova bude jednopodlažní a bude se skládat z veřejné a neveřejné části. Z haly bude přístup na WC pro cestující a do obslužných prostor a dále samostatným vstupem do pokladny se zázemím. Nová odbavovací hala bude prostorná, světlá, převýšená a tím bude pro příchozí cestující jasně rozpoznatelná a identifikovatelná. Hlavní vstup se předpokládá od dnešní pěší komunikace, další možnost přístupu bude od Nádražní ulice. S vybudováním nové výpravní budovy souvisí i úprava přednádražního prostoru, která bude spočívat ve vybudování parkoviště P+R včetně stání pro motocykly a K+R u technologického objektu. Stojany na kola včetně dvou boxů budou umístěny při pěší komunikaci před vstupem do objektu. Na místě dnešní výpravní budovy vznikne zastávka náhradní autobusové dopravy a točna autobusů. Zhotovitelem stavby je firma STRABAG Rail, která předložila nabídku za 34,4 milionu korun.  Přípravné práce začaly v srpnu letošního roku, hotovo bude v říjnu 2023.

Novostavba v Aši nahradí stávající výpravní budovu z roku 1971, která je z pohledu současného drážního provozu naddimenzovaná, navíc se nachází v nevyhovujícím stavu. Jako nejvýhodnější varianta proto byla vybrána výstavba zcela nového, jednopodlažního objektu s výrazně menším objemem a v energeticky úsporném standardu. Novostavba bude oproti stávající výpravní budově posunuta východním směrem, blíže k nástupišti č. 2. Přízemní objekt bude tvořen dvěma výškově i materiálově odlišnými kvádry. Prosklená stěna odbavovací haly bude ve vstupním průčelí olemována portálem z pohledového betonu. Na kvádr haly naváže nižší část s provozními místnostmi, provedená v režném cihelném zdivu. Součástí prací bude renovace zastřešení přilehlého nástupiště, které využívají vlaky ve směru do německého Hofu.

Ve spolupráci s městem Aš bude upraven přednádražní prostor, kde se vybuduje malý autobusový terminál v přímé návaznosti na vlakové nástupiště. V sousedství nové výpravní budovy navíc vznikne 22 parkovacích míst pro veřejnost. Zhotovitelem stavby je firma BERGER BOHEMIA, která předložila nabídku v hodnotě 68,8 milionu korun. Investory stavby jsou Správa železnic (61,3 milionu korun) a město Aš (7,5 milionu korun). Stavební práce začaly letos v říjnu, hotovo v prosinci 2023.

Zdroj a vizualizace:

Správa železnic


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu pod tímto článkem jen za 50 Kč
Zobrazit formulář pro nákup
4 1 vote
Hodnocení článku
Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments

Další články z IZDoprava.cz

Stránka načtena za 2,04065 s | počet dotazů: 210 | paměť: 20104 KB. | 25.06.2024 - 11:35:55