V Jihočeském kraji vyhodnotili náročnou zimní údržbu krajských silnic


Správa a údržba silnic Jihočeského kraje (SÚS JčK) spotřebovala celkem na zimní údržbu 106 tisíc tun posypu během zimy 2012 až 2013. Je to o 42 tisíc tun více než v zimě 2011 až 2012. Podepsalo se na tom chladné počasí doprovázené sněžením, které vydrželo déle než loni. Důsledkem toho je, že se náklady na zimní údržbu silnic na jihu Čech vyšplhaly na 281 milionů korun, což je o 56 milionů více než v předchozím srovnatelném období.

„První sníh napadl již v říjnu a na silnicích se střídavě objevoval až do první čtvrtiny dubna. I díky tomu ministerstvo dopravy nařídilo, abychom zůstali v pohotovosti až do 10. dubna. Ze zákona přitom musíme být běžně na zimní údržbu připraveni od 1. listopadu do 31. března,“ uvedl Jan Štícha, ředitel SÚS JčK.

Silničáři měli před letošní zimou připraveno 67 tisíce tun posypu, konkrétně 45 tisíc tun inertního posypu a 22 tisíc tun soli. Tyto zásoby jim však kvůli chladnému počasí došly a bylo nutné je doplnit. „Inertu jsme nakonec spotřebovali 72 tisíc tun a soli 34 tisíc tun,“ upřesnil Štícha.   

Dlouhá zima, kdy se střídaly mrazivé dny s těmi teplejšími, se podle Štíchy neblaze projevila na stavu vozovek. Předpokládá, že jen na nejakutnější lokální opravy padne více než 80 milionů korun.

SÚS JčK spravuje silnice II. a III. tříd, které jsou v majetku kraje. V zimě se ale její působnost rozšiřuje i na silnice v majetku státu – tzv. jedničky, včetně dokončených úseků dálnice D3. „V praxi to znamená, že se tak musíme starat celkem o více než 6,2 tisíce kilometrů komunikací,“ dodal Štícha.

Řidiči pak mohli opět využívat na webových stránkách Jihočeského kraje pod složkou BESIP na adrese besip.kraj-jihocesky.cz on-line zpravodajství, kde našli zprávy o sjízdnosti a zimní údržbě na vybraných jihočeských komunikací I. II. a III. tříd. To obsahovalo informace o průjezdech vozidel SÚS JčK, mapky a nezbytný komentář.

„Od listopadu 2012 do první čtvrtiny dubna 2013 na uvedené webové adrese vyhledalo informace celkem 167 574 lidí,“ uzavřel Milan Veleba z Odboru dopravy a silničního hospodářství Krajského úřadu Jihočeského kraje.  

 Zdroj: SÚS JčKa Jihočeský kraj


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu pod tímto článkem jen za 50 Kč
Zobrazit formulář pro nákup

Další články z IZDoprava.cz

Stránka načtena za 2,06175 s | počet dotazů: 202 | paměť: 20226 KB. | 24.04.2024 - 02:59:02