V Benešově u Prahy proběhne Festival parních lokomotiv


1.3 3 votes
Hodnocení článku

Občanská sdružení Posázavský Pacifik a Prievidzský parostrojní spolok ve spolupráci se společností Steam Story Agency pořádají ve dnech 15. – 17. září 2023 již 4. ročník Festivalu parních lokomotiv. Na festivalu se představí krásné parní lokomotivy, motorové a elektrické lokomotivy, motorové a historické vozy z České a Slovenské republiky, Maďarska, Německa a Rakouska. Většinu exponátů si bude možné prohlédnout na výstavě v areálu depa v Benešově u Prahy nebo se s nimi svézt při jízdách zvláštních vlaků a zažít kouzlo let minulých. Perlami Festivalu budou: rakouská rychlíková parní lokomotiva 310.23 z roku 1911, kterou bude možné naposledy spatřit v provozu v České republice z důvodu končící provozní způsobilosti kotle, a salonní vozy Františka Ferdinanda d´ Este z roku 1909 a T.G.Masaryka z roku 1930.

Festival bude zahájen v pátek 15. září 2023 slavnostní jízdou protokolárního parního vlaku z Prahy-Vršovic přes Čerčany do Benešova u Prahy. V úseku z Prahy do Čerčan vlak povedou dvě parní lokomotivy: česká 354.7152 z roku 1917 a rakouská 310.23 z roku 1911. V úseku z Čerčan do Benešova u Prahy bude vlak veden českou parní lokomotivou 434.2186 z roku 1917. Souprava bude sestavena z historických dvounápravových vozů z let 1908–1937 a salonních vozů Františka Ferdinanda d´ Este a T.G.Masaryka. Na jízdu slavnostního vlaku naváže koncert skupiny Bessoni „Country s párou“, který se uskuteční v areálu depa Benešov od 20 do 22 hodin.

V sobotu a neděli 16. a 17.9.2023 proběhne výstava lokomotiv a vozů v areálu depa a uskuteční se jízdy zvláštních vlaků. Na výstavě v areálu depa bude kromě lokomotiv ke zhlédnutí z vnější strany již zmíněné salonní vozy Františka Ferdinanda d´Este a T.G. Masaryka. Malé návštěvníky zajisté potěší kinovůz s dětským oddílem, vozy s modelovými kolejišti či zahradní železnice. Pro příznivce silniční dopravy bude připravena malá výstava automobilových veteránů. V areálu depa se budou prezentovat i někteří provozovatelé historických vozidel z tuzemska i zahraničí. Sběratele naopak potěší stánky s prodejem železničních suvenýrů. Hlad a žízeň bude možno zahnat u stánků s občerstvením. Program bude během obou dnů obohacen o prezentaci parních lokomotiv spojenou s otáčením na točně. Po oba víkendové dny bude návštěvníky Festivalu provázet programem známým moderátor a příznivec železnice pan Václav Žmolík. V sobotu bude výstava otevřena od 9 do 17 hodin a od 20 do 22 hodin proběhne oblíbené statické noční fotografování parních lokomotiv tzv. lampičky. V neděli bude výstava otevřena od 9 do 16 hodin. V pátek, sobotu a neděli bude vypraveno 30 zvláštních vlaků. Zvláštní vlaky budou většinou vedeny parními lokomotivami, některé motorovými lokomotivami a vozy. Příznivci motorových vozů si budou moci vychutnat i jízdu rakouským „Modrým bleskem“ do krásných končin v okolí řeky Sázavy. V sobotu vyjedou zvláštní vlaky z Benešova u Prahy do Ledečka, Olbramovic, Prahy, Říčan, Sedlčan, Stránčic a Zruče nad Sázavou. V neděli pak z Benešova u Prahy do Ledečka, Olbramovic, Prahy, Sedlčan, Stránčic a Tábora.

Více na IZdoprava.cz ->   Nádraží v Ústí nad Orlicí opět slouží svému účelu

Záštitu nad festivalem převzali: pan Martin Kupka (ministr dopravy ČR), pan Martin Baxa (ministr kultury ČR), pan Pavel Pavlík (statutární zástupce hejtmanky Středočeského kraje), pan Karel Ksandr (generální ředitel NTM) a město Benešov. Patronkou letošního ročníku festivalu bude opět velká obdivovatelka železnice Olga Menzelová.

Více informací najdou zájemci na stránkách www.festivalparnichlokomotiv.cz

Zdroj:

Středočeský kraj

Foto:

  1. Borová, IZDoprava.cz

Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu pod tímto článkem jen za 50 Kč
Zobrazit formulář pro nákup
1.3 3 votes
Hodnocení článku
Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments

Další články z IZDoprava.cz

Stránka načtena za 2,55055 s | počet dotazů: 228 | paměť: 29104 KB. | 29.11.2023 - 14:10:28