V Benešově dokončili autobusový terminál a parkovací dům


0 0 votes
Hodnocení článku

Autobusový terminál v Benešově bude, ve zkušební formě, uveden do provozu v neděli 13. prosince 2020. Od brzkých ranních hodin tak budou autobusy vyjíždět již z nových stanovišť, a to podle nových jízdních řádů v souvislosti s jejich plánovanou změnou. Dopravní plochu autobusového terminálu tvoří 17 autobusových stání pro výstup a nástup cestujících. Stavba terminálu Benešov zahrnuje tři hlavní objekty: vlastní budovu terminálu, zastřešení nástupišť ocelovými přístřešky a propojení podchodu k vlakovým nástupištím. Vlastní budova terminálu je tvořena betonovou monolitickou konstrukcí v soudobém designu – pohledový beton, kov a sklo. K vnitřnímu prostoru náleží veřejné toalety, čekací hala i občerstvení. Vnitřní prostory jsou v zimě vytápěny a v létě klimatizovány. Budova je vybavena množstvím moderních technologií, jako jsou elektronické informační tabule s odjezdy autobusů i vlaků, informační systém pro nevidomé, rozhlas, kamerový systém. Venku u vstupu se nachází infokiosek s připojením na internet, který umožní vyhledávání informací na www.idos.cz a automat na jízdenky. V terminálu se nachází kanceláře s dispečinkem a pokladnou ČSAD a dále pokladna ČD.

Dominantou celého terminálu je zastřešené nástupiště, které tvoří ocelová konstrukce s osvětlením a podhledy, které propouští světlo a vytváří zajímavý vizuální efekt. Opláštění dvou ocelových přístřešků je provedeno z cortenové oceli. „Společnost Terminál Benešov – sdružení firem Metrostav, a. s., a IMOS Brno, a. s., dokončily stavbu s výslednou cenou 194.984.888 Kč vč. DPH o 1,5 měsíce před termínem. Dotační prostředky ve výši 99 mil. Kč byly již zaslány na účet města, zbylých 999 tis. Kč bude proplaceno v roce 2021,“ upřesnila Pavla Novotná z Odboru investic . Stavba Autobusového terminálu Benešov je spolufinancována Evropskou unií prostřednictvím Integrovaného regionálního operačního programu.

Provoz autobusového nádraží, parkovacího domu a parkoviště u Agrodatu začne od 13. prosince 2020. Provoz budovy terminálu začne od 2. ledna 2020 (včetně pokladen a WC). Provoz včetně čekací haly je předpokládaný od cca poloviny ledna (čeká se na namontování mříže mezi občerstvením a halou) .

V novém parkovacím domě se nachází 181 parkovacích míst pro motorová vozidla a 50 míst pro jízdní kola. Má tři nadzemní podlaží s možností parkování i na střeše. Dům byl vybudován na místě bývalého nevyužívaného skladiště Českých drah. Společně s výstavbou autobusového terminálu získalo město Benešov funkční, bezpečný a kapacitně dostačující dopravní uzel.

Parkovací dům je montovaný betonový skelet a jeho tvar byl víceméně předurčen tvarem pozemku, na kterém se nachází, a dále pak požadavkem, aby v něm prostě zaparkovalo co nejvíce aut. Z podstaty věci se nejedná o konstrukci nijak krásnou, ale funkční, jednoduchou, s jasnými vodorovnými liniemi. Pro pohledové začlenění parkovacího domu do ulice Nádražní architekt zvolil ozelenění části této fasády. Před betonovou stěnou bude osazena ocelová síť, která poslouží jako opora popínavým rostlinám. Jejich zálivku bude zajišťovat retenční nádrž na dešťovou vodu ze střechy parkovacího domu.

Vjezd do parkovacího domu u budovy Mydlářky je možný pouze ve směru od budovy nádraží ČD, neboť šířka ulice neumožňuje odbočovací pruh při příjezdu od ul. Táborská. Výjezd z parkoviště (cca u budovy OSSZ) je možný oběma směry.

Ceník parkovného od 04:  do 24:00 hodin :

Do 30 minut je parkování ZDARMA

Do 60 minut je cena 10,-Kč.

Do 120 minut je cena 20,-Kč

Nad 120 minut je zvýhodněná celodenního parkování za 30,-Kč.

 

Parkovací dům postavilo sdružení firem EDIKT, a. s., a POHL CZ, a. s. Finální cena parkovacího domu činí 168 748 180,33 Kč vč. DPH. Navýšení ceny bylo způsobeno zejména obtížnými základovými poměry a rozsáhlejšími demolicemi, které projektant nepředpokládal. Přesto se zhotoviteli podařilo dokončit stavbu ve značném předstihu, a to o 3,5 měsíce dříve.

Zdroj: Benešov


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu pod tímto článkem jen za 50 Kč
Zobrazit formulář pro nákup
0 0 votes
Hodnocení článku
Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments

Další články z IZDoprava.cz

Stránka načtena za 2,22261 s | počet dotazů: 198 | paměť: 28715 KB. | 23.02.2024 - 23:54:32