Stezka údolím Lužnice je v seznamu nejlepších dálkových tras Evropy


DSC 0047

Toulava s Klubem českých turistů připravila trasu pod názvem „Stezka údolím Lužnice Toulavou“ tak, aby jí byla udělena značka „Leading Quality Trails Best of Europe“, tedy v překladu „Stezky špičkové kvality, nejlepší v Evropě“.  Na Starém kontinentu je v současnosti 16 takových tras a to především v Německu, Řecku, či Rakousku. V České republice to bude úplně první stezka s tímto označením. Značku uděluje Evropská asociace turistických klubů – tedy jakýsi spolek klubů turistů z jednotlivých evropských zemí.

Na co se mohou turisté těšit? Na 55 km dlouhou pěší trasu, která je rozdělena do 4 denních etap. Na trase leží historická města Tábor a Bechyně, zříceniny Příběnice a Dobronice, Stádlecký řetězový most, zámek Koloděje nad Lužnicí, ale především překrásné hluboké údolí Lužnice. Stezka se vine kolem skalních stěn i tunelem ve skále, po starých cestách, které KČT s podporou hraběte Harracha stavěl už v roce 1899, kolem mlýnů a peřejí.  Stezka je vedena po stávajícím značení KČT, které se kvůli certifikaci v některých místech muselo upravit a přeložit na jiné cesty. Celou trasou provedou také informační cedule o zajímavostech kolem řeky (těch je celkem 18), jejichž součástí je i vědomostní kvíz, aby spolu turisté mohli během cesty soutěžit.

Duchovním průvodcem na stezce se potom stal spisovatel Zdeněk Šmíd (1937-2011), autor legendární vodácké knížky Proč bychom se netopili, jehož poetické citáty z knihy Lužnice-putování s řekou provázejí turisty po celé trase. Citáty byly použity se svolením syna pana Šmída – Darka Šmída.

Projekt si vyžádal investici 600 tisíc korun, z čehož 480 tisíc tvořila dotace od Jihočeského kraje. Aby stezka mohla evropské označení získat, musí splňovat řadu náležitostí, které zaručí patřičnou kvalitu. A to především – většina trasy jde mimo asfaltové povrchy přírodními pěšinami (80 % musí být mimo asfalt), po celé délce nabízí přírodní a další atraktivity, člověk tu najde informace o tom, kde se najíst a napít, kde přespat, a také má možnost nechat si převézt svá zavazadla do místa, kde bude nocovat.

Více na IZdoprava.cz ->   Na hraničních přechodech s Ukrajinou je komplikovaná situace

Slavnostní předání certifikátu proběhlo 4. prosince v Táboře. Toulava stezku oficiálně otevře na jaře roku 2020.  Projekt „Stezka Lužnice Toulavou“ finančně podpořil Jihočeský kraj, a vznikl s podporou města Tábor a dalších měst a obcí podél řeky Lužnice a KČT, kteří se na úpravách stezky také podílely.

Zdroj: Toulava


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu pod tímto článkem jen za 50 Kč
Zobrazit formulář pro nákup

Další články z IZDoprava.cz

Stránka načtena za 2,46734 s | počet dotazů: 227 | paměť: 29071 KB. | 08.12.2023 - 20:44:51