Seřiďte světla u svého auta! Probíhá akce „Vidět a být viděn“


Tento týden probíhá akce, kterou garantují Společnost OSRAM Česká republika, BESIP MD a Auto Kelly.  Do této akce přizvalo BESIP MD ke spolupráci také Policii České republiky. V období od 24. 11. do 28. 11. 2014 mají všichni motoristé jedinečnou příležitost nechat si zcela zdarma zkontrolovat a seřídit světlomety svých vozů v síti Auto Kelly Autoservis po celé České republice.

Jednou z podmínek bezpečného provozu jsou funkční a správně seřízené světlomety. Vhodné autožárovky a správné nastavení světlometů můžou zásadně ovlivnit reakci řidiče na pohyb chodců a cyklistů v silničním provozu. Akce si klade za cíl upozornit řidiče na nesprávné osvětlení vozidel a nutnost pravidelné kontroly autožárovek. „Statistiky počtu usmrcených osob v noci jsou alarmující. V roce 2013 zemřelo na českých silnicích 194 osob, tj. 33% z celkového počtu. Nejčernější je údaj o zemřelých chodcích. Celkem jich v noci zahynulo 80,“ sděluje nelichotivá data Ing. Martin Farář, vedoucí samostatného oddělení BESIP.

Správné seřízení světlometů přitom není možné provádět v domácích podmínkách. „Nejenom, že světlomet neseřídíte správně, ale existuje zde vysoká pravděpodobnost, že budete buď oslňovat ostatní řidiče anebo vaše světlomety neosvětlí vozovku správně tak, abyste včas a bezpečně reagovali na aktuální dopravní situaci,“ upřesňuje Ing. Michal Knor ze společnosti Auto Kelly. Zcela jistě v domácích podmínkách není možné změřit ani intenzitu osvětlení autožárovky, která v průběhu její živostnosti klesá. „Velký vliv na kvalitu a množství vyzařovaného světla z čelních reflektorů má rovněž samotný světelný zdroj, tedy autožárovka. Kvalitní autožárovky směrují světelný kužel s dostatečnou intenzitou osvětlení tam, kam mají. Ty méně kvalitní mohou mít kužel nerovnoměrný, nepravidelný a směrují jej mnohdy jinam, než je potřeba,“ dodává Ing. Ellen Benešová ze společnosti OSRAM. Rovněž kryt paraboly světlometu, který, pokud je zašlý, nebo silně poškrábaný, může mít ve finále stejný „efekt“ jako nesprávně seřízený světlomet, nebo nekvalitní autožárovka.

V týdnu „Vidět a být viděn“ mají všichni řidiči možnost kontroly a seřízení svých světlometů na vozidle v síti Auto Kelly Autoservis po celé České republice, které disponují regloskopem (profesionální přístroj na správné seřízení světlometů automobilu). Seznam servisů je k dispozici na webových stránkách www.akas.cz. „Kontrola i seřízení světlometů budou probíhat zcela zdarma a je pouze na řidičích, aby se svým vozidlem do servisu přijeli,“ apeluje na řidiče Martin Farář z BESIPU.

Zdroj. MD

 


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu pod tímto článkem jen za 50 Kč
Zobrazit formulář pro nákup

Další články z IZDoprava.cz

Stránka načtena za 2,22914 s | počet dotazů: 207 | paměť: 20298 KB. | 23.04.2024 - 06:28:23