Rodí se projekt vzdušné dopravy pro Prahu


P8083670

Ministerstvo dopravy ČR spolu s Dopravním podnikem hlavního města Prahy mají v tajném šuplíku dopravní projekt, který pomůže řešit komplikovanou dopravu v hlavním městě a pokud se projekt osvědčí, bude aplikován do dalších měst, kde bojují za čistou dopravu. Praha už mnoho let hledá řešení, jak omezit počet osobních a nákladních automobilů v ulicích města. Zvažují se zóny omezující pohyb vozidel dle různých kategorií. Ale zatím se nejvíce osvědčil způsob vytvoření dlouhodobé bariéry v podobě opravované vozovky nebo výměny kolejí. Ale je to stále málo! Je potřeba obyvatelům města nabídnout zcela nový druh dopravy. Kolejová doprava má jistě výhody, ale neumožňuje operativní změny a výstavba nových kolejových tratí je nákladná a zdlouhavá. Lodní doprava už v Praze funguje, ale je omezena jen na Vltavu. Cyklistická doprava se sice stále více prosazuje, ale pražské ulice vyžadují od cyklistů dobrou fyzickou kondici a ostražitost. Je potřeba nalézt takový dopravní prostředek, který bude bezemisní,  snadno ovladatelný a nebude komplikovat situaci v dopravně přetížených ulicích.

Řešení přináší projekt vzdušné dopravy. Ministerstvo dopravy připravuje výběrové řízení na pilotní projekt „Vzdušné dopravy v městské aglomeraci“. Nejsou známá přesná kritéria, ale o účast na projektu se mohou hlásit firmy, které mohou nabídnout přepravu maxidrony nebo minivzducholěmi. Podmínkou je minimální nosnost 200 kg a dolet minimálně 15 km. Dopravní podnik hlavního města Prahy pak má za úkol vytipovat místa pro budoucí helipady, místa pro přistání těchto malých dopravních prostředků a centrální hangáry, kterých by mělo v Praze vzniknout celkem 5. Dalším úkolem, který musí odborníci v DP Praha řešit, je návrh ceny jednorázových a předplatných jízdenek. Prvotní záměr začlenit vzdušnou dopravu do systému PID zřejmě neprojde. Vzdušná doprava bude proti klasickému způsobu atraktivnější a počet uživatelů bude nutno regulovat. Z využívání nového způsobu dopravy  budou v pilotním projektu nejspíš vyčleněni majitelé elektromobilů a cyklistických kol.

Celý projekt je v šuplíku v neznámé kanceláři umístěné na neznámém poschodí v neznámé budově MD ČR. Praha však potřebuje řešení a určitě na jeho realizaci někdy dojde!

 

 


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu pod tímto článkem jen za 50 Kč
Zobrazit formulář pro nákup

Další články z IZDoprava.cz

Stránka načtena za 1,99559 s | počet dotazů: 194 | paměť: 20261 KB. | 22.04.2024 - 18:09:18