Přístav Hluboká nad Vltavou je otevřen pro lodní dopravu


Stavba byla realizována jako součást projektu splavnění Vltavy v úseku České Budějovice – Hluboká nad Vltavou. V přístavu může od 1.května 2015 kotvit u dřevěných a kamenných mol v atraktivním místě přímo pod zámkem až 73 rekreačních motorových lodí o délce do 12 metrů. Přístav vznikl v meandru původního koryta Vltavy, která pod zámkem protékala do 30. let minulého století. Během stavby byly vytěženy stovky metrů krychlových bahna. Prostor byl oddělen od řeky povodňovým uzávěrem s novou zdvižnou lávkou, přibyly nábřežní zdi, na hladině dřevěná mola. Přístav, který zůstává v majetku státu a spravuje ho Ředitelství vodních cest, má rampu na spouštění lodí a vybavení pro jejich zásobování vodou a elektřinou.

Přístav bude sloužit pro krátkodobé i dlouhodobé stání malých plavidel uživatelů Vltavské vodní cesty ke krátkodobému stání jednoho návrhového plavidla (do velikosti 44 x 5,6 m s ponorem do 1,3 m) a jedné osobní lodi (do velikosti 27 x 5,6 m). Uzávěr vjezdového objektu umožní ochranu přístavu za vysokých vodních stavů až do výše Q20, tj. dvacetileté vody. Lodě zde tak budou moci bezpečně kotvit i při zvýšených průtocích. Uživatelé zde zároveň naleznou i místo pro spouštění a vytahování lodí. Uzávěr vjezdového objektu současně umožní ochranu dotčeného území na úroveň Q20.

Pro místo budoucího přístavu v Hluboké nad Vltavou byl vybrán zanesený meandr řeky Vltavy. Tvar meandru byl z velké části zachován.  Pro zajištění plavební hloubky 1,8 m od minimální plavební hladiny  k úpravě dna, které bylo plynule napojeno na svahy nad vodní hladinou. V severní části bazénu podél silnice je vybudováno přístavní molo nábřeží tvořené svislou zdí. Svým tvarem a umístěním respektuje linii současného břehu. Dominantu přístavu tvoří vjezdový objekt s architektonicky zajímavě řešenou zdvižnou lávkou. V dolní poloze je podjezdná výška pod mostem 2,5 m, ve zdvižené poloze 5,25 m. Lávka bude zdvihána svisle pomocí čtveřice hydraulických válců. Užitná šířka vjezdového objektu je 11,8 m. Vjezdový objekt je možno zahradit a zabránit vniknutí vody do průtoku Q20.

Příjezd do přístavu je řešen ze stávající komunikace přímo na navržené parkoviště v severní části přístavu. Přístup do přístavu pro pěší a cyklistickou dopravu z města Hluboká nad Vltavou bude možný podél golfového hřiště.

Základní parametry stavby v bodech

73 stání malých plavidel, z toho jedno vhodné pro stání osobní lodi

1 stání návrhového plavidla v přístavu

stání pro osobní lodní dopravu

maximální ponor plavidla 1,3 m, plavební hloubka 1,8 m

vjezdový objekt šířky 12 m

zdvižná lávka z 2,5 m na 5,25 m

Za celou sezonu majitelé podle délky lodi zaplatí 10 – 18 000 Kč, za měsíc pak 2 500 až 5 000 Kč.

 


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu pod tímto článkem jen za 50 Kč
Zobrazit formulář pro nákup

Další články z IZDoprava.cz

Stránka načtena za 2,25293 s | počet dotazů: 204 | paměť: 20372 KB. | 29.05.2024 - 16:54:08