Platí nová bezpečnostní opatření při odbavení cestujících na letišti


Od pátku 31. 1. 2014 zavádějí všechna letiště v rámci Evropské unie v souladu s nařízením Evropské komise povinnou detekční kontrolu u tekutin, aerosolů a gelů přepravovaných na palubě, které slouží jako dětská strava nebo léky, a také u tekutin, aerosolů a gelů prodávaných na letištích v zapečetěných bezpečnostních baleních. Dojde tak v souladu s nařízením Evropské unie k dílčí změně v kontrole přepravovaných tekutin, aerosolů a gelů v zavazadlech, které si sebou cestující bere na palubu (kabinová zavazadla). Změna spočívá v tom, že přepravovaná dětská strava a léky (v tekuté či gelové formě) v objemu nad 100 ml budou kontrolovány bez výjimky pomocí speciálních skenerů. Tato změna se týká i nákupů tekutin a gelů v tzv. duty free obchodech v zapečetěných baleních. Ty budou kontrolovány na skenerech v případě, že pocházejí z jiných letišť a cestující s nimi při přestupu prochází bezpečnostní kontrolou, nebo pokud si je cestující pořídí na letišti v Praze, ale bezpečnostní kontrolou projde až po delší době od jejich nákupu. Tato změna umožní cestujícím mít u sebe při přestupu mezinárodně standardizovaná duty free zapečetěná balení i z letišť mimo Evropskou unii.

„Toto nové nařízení není nijak výraznou změnou, i dříve bylo možné tyto tekutiny, gely či aerosoly přepravovat, jejich kontrola byla prováděna namátkově a v případě nejasností měl cestující možnost potvrdit jejich obsah ochutnáním,“ uvedl Petr Hloušek, ředitel pro Bezpečnost Letiště Praha a dodal: „Prostřednictvím výběrového řízení jsme si pořídili celkem 18 stacionárních skenerů a 2 mobilní. Počáteční investice se pohybuje okolo 10 mil. Kč, další náklady máme na posílení bezpečnostní kontroly.“

Ostatní principy přepravy tekutin a gelů zůstávají zachovány. Stejně jako dosud mohou cestující přepravovat v kabinovém zavazadle běžné tekutiny, aerosoly a gely jen v nádobách o objemu maximálně 100 ml, uložené v jednom průhledném plastovém sáčku, který lze opakovaně uzavřít a jehož celkový objem nepřesahuje 1 litr. Před bezpečnostní kontrolou vnášených věcí i nadále platí povinnost veškeré tekutiny, aerosoly a gely vyjmout z kabinového zavazadla a předložit je k samostatné kontrole. Pokud přesáhnou limit objemu 100 ml na jeden kus, maximálně sáček o celkovém objemu 1 l na osobu, nebo je cestující po upozornění nepředloží k samostatné kontrole mimo zavazadlo, jsou podle legislativy zakázanými předměty a jejich přeprava nebude povolena.

Zdroj: Letiště VH


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu pod tímto článkem jen za 50 Kč
Zobrazit formulář pro nákup

Další články z IZDoprava.cz

Stránka načtena za 1,88425 s | počet dotazů: 191 | paměť: 28567 KB. | 24.02.2024 - 00:01:18